کانادا مسیر اخذ شهروندی را برای دانشجویان بین المللی تسهیل می کند

 کانادا مسیر اخذ شهروندی را برای دانشجویان بین المللی تسهیل می کند

از 11 اکتبر، افرادی که اقامت دائم کانادا را کسب کرده اند و پیش از آن ویزای تحصیلی کانادا را داشته اند، می توانند روی بخشی از طول مدت تحصیل خود در کانادا به عنوان بخشی از زمان مورد نیاز برای اخذ شهروندی کانادا حساب کنند.  

این تغییر، همراه با کاهش زمان حضور فیزیکی در کانادا از 4 به 3 سال به این معنی است که دانشجویان و فارغ التحصیلان بین المللی که مایل به زندگی در کانادا هستند، اکنون می توانند از مسیری ساده تر و سریع تر برای کسب شهروندی کانادا بهره مند شوند.

اصلاحاتی که اخیرا به اجرا در آمده اند، نه تنها فارغ التحصیلان بین المللی، بلکه افراد با اقامت دائم که در ابتدا اقامت موقت مانند ویزای تحصیلی، مجوز کار یا اجازه کار پس از تحصیل داشته اند را نیز شامل می شود. 

احمد حسین، وزیر مهاجرت فدرال، در یک کنفرانس مطبوعاتی در برمپتون انتاریو گفت: «خواسته ما این است که تمام افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند، شهروندان کانادا شوند. این آرزوی ماست، زیرا ما برای شهروندی کانادا ارزش قائل هستیم و جامعه ای هستیم که همچنان پذیرای مردم از سراسر جهان است. ما اهمیت و نقش مثبت مهاجران را در اقتصاد، جامعه و زندگی فرهنگی خود درک کرده ایم».

 

صفحه مرتبط : اقامت اروپا 

چگونه این طرح به نفع دانشجویان بین المللی عمل خواهد کرد

پیش از این تغییرات، زمان تحصیل مهاجران در کانادا جز 4 سال زندگی در کانادا برای اخذ شهروندی این کشور حساب نمی شد. علاوه بر این، برای اجرای شرط حضور فیزیکی، فرد پس از اخذ اقامت دائم مجبور بود 4 سال از 4 سال را در کانادا حضور داشته باشد تا بتواند برای شهروندی درخواست دهد.

مقررات جدید به دارندگان اقامت دائم این فرصت را داده که هر یک روز در کانادا، به عنوان دانشجوی بین المللی یا به عنوان فردی که پس از تحصیل مجوز کار دریافت کرده، تا 365 روز، نیم روز محاسبه گردد. محاسبات جدید و کاهش حضور فیزیکی به 2 سال به این معنا است که فارغ التحصیلان و شاغلین بین المللی پس از گذشت 2 سال از اقامت دائم کانادا مجاز به درخواست شهروندی این کشور هستند. 

علاوه بر این، قبل از ارسال درخواست، متقاضیان شهروندی دیگر نیازی به حضور فیزیکی به مدت 183 روز یا بیشتر در 4 سال از 6 سال گذشته را ندارند.

دانشجویان بین المللی به عنوان دارندگان اقامت دائم

تعداد دانشجویانی که کانادا را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند، به سرعت در حال افزایش است. درصد دانشجویان بین المللی که در دوره های تحصیلی پس از اتمام دوره دبیرستان ثبت نام کرده اند، تقریبا 16 درصد افزایش یافته است.

کانادا دانشجویان و فارغ التحصیلان بین المللی را به ماندن، کسب تجربه کاری و کمک به پیشرفت اقتصاد و فرهنگ کانادا تشویق می کند.

تغییرات در قانون شهروندی و پیشرفت در سیستم اکسپرس اینتری فدرال نشان دهنده هدف دولت برای حفظ دانشجویان و فارغ التحصیلان بین المللی در کانادا است.

کانادا به تأثیرات مثبت فرهنگی و اقتصادی دانشجویانی که در کانادا تحصیل کرده اند پی برده است و در نتیجه دولت فدرال و استان ها برنامه های مهاجرتی را توسعه داده اند تا از این طریق مسیر اخذ اقامت دائم را برای فارغ التحصیلان بین المللی هموار سازند. در سطح فدرال، برای متقاضیانی که در کانادا تحصیل کرده اند و هم اکنون در لیست اکسپرس اینتری قرار دارند، امتیاز بیشتری درنظر گرفته شده است.

احمد حسین در ونکوور گفت: «دانشجویان بین المللی متعهد که در کشور ما تحصیل کرده اند، به یک یا دو زبان رسمی کشور ما صحبت می کنند، جوان هستند و مشتاق و آماده کار هستند، اکنون امتیاز بیشتری را در سیستم اکسپرس اینتری کسب می کنند. اکنون، تحت سیستم اکسپرس اینتری، بیش از نیمی از متقاضیان موفق، دانشجویان بین المللی هستند».

افزایش سریع دانشجویانی که تصمیم به تحصیل در کانادا در دوره های  تحصیلی پس از دبیرستان برای مدت چند سال را دارند، همراه با فارغ التحصیلان بین المللی که قصد اقامت در کانادا را دارند، به یک گروه بزرگ از کانادایی های جدید که قبلا در کشور مستقر شده و با فرهنگ محلی و همچنین بازار کار ارتباط برقرار کرده اند، تبدیل شده است.

 

  

برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه اخذ اقامت کانادا از طریق استارتاپ ویزا با مشاوران کنکاش تماس حاصل فرمایید.