کانادا در صنعت اقامت از طریق سرمایه گذاری در چه جایگاهی قرار دارد؟

اقامت کانادا

By Kianoush Mahmoudi, Director and head of business development in Cankash company

ما در دنیایی زندگی می کنیم که در حال حاضر بیش از 436 میلیون نفر ثروتمند دارد که دارایی های آنها 84 درصد ثروت های خصوصی جهان را تشکیل می دهد. تعداد افراد ثروتمند و دارایی های آنها در سال های گذشته بطور قابل توجهی افزایش یافته است.

با توجه به اینکه تعداد افراد ثروتمند در جهان بسیار زیاد است، جای تعجب نیست که تقاضا برای اقامت و شهروندی از طریق سرمایه گذاری بیشتر است. به عنوان مثال، در مقایسه با 64,000 نفر در سال 2015، در سال 2016 حدود 82,000 میلیونر در سراسر جهان مهاجرت کردند. کانادا یکی از محبوب ترین مقاصد در میان انواع مهاجران است که برنامه های خود را از سال 1978 راه اندازی کرده و پیشگام در این زمینه بوده است. همچنین کانادا شمار مهاجرین خود را از 260,000 به 300,000 در سال 2016 افزایش داده است. با این حال، بر این اساس، نه تنها تعداد مهاجران تجاری به کانادا افزایش نداشته است، بلکه تعداد افراد ثروتمندی که به کانادا سفر می کنند، به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

تعداد متقاضیان سرمایه گذاری برای هر کشور، به این بستگی دارد که یک کشور تا چه اندازه از سرمایه گذاری خارجی برای توسعه اقتصاد کشور، برنامه های جذب سرمایه گذار و رقابت جهانی، استقبال می کند. به منظور بررسی اینکه چرا ثروتمندان کمتر به کانادا مهاجرت می کنند، باید به بررسی 3 عامل ذیل بپردازیم.

یکی از مهمترین مزایای برنامه های سرمایه گذاری برای کشورهای میزبان این است که زمانی که کشورها با درآمد کم / یا نرخ بهره بالا مواجه می شوند، می توانند روند ورود سرمایه خارجی را افزایش دهند. با این حال، با توجه به نرخ بهره پایین و پایدار، این مزیت در کانادا در حال حاضر قابل توجه نیست. تجزیه و تحلیل سال 2015 نشان می دهد که درآمد خالص مالی کبک از وجوه صندوق قرض الحسنه حدود 39,600 دلار برای هر سرمایه گذار بوده است که فوق العاده کم است و تقریبا برابر با مقداری است که شرکت های مهاجرتی به عنوان کمیسیون از هر یک از متقاضیانی که گزینه سرمایه گذاری را انتخاب می کنند دریافت میکند.

مهاجرت تجاری کانادا یکی از سخت ترین برنامه های کاربردی در میان برنامه های مشابه در جهان است. برنامه های سرمایه گذار و کارآفرین کانادا تنها برنامه هایی هستند که نه تنها متقاضیان ملزم به اثبات تجربه مدیریت در کسب و کار خود هستند، بلکه باید با ارائه مدرک اثبات کنند که چگونه دارائی خود را به دست آورده اند و در برخی موارد به خصوص اگر اسناد به زمان های قدیم مرتبط باشند، جمع آوری آنها دشوار و بسیار وقت گیر است. برنامه های سرمایه گذاری اروپا نیازی به نشان دادن تجربه مدیریتی یا اسناد سنگین در اثبات منابع مالی توسط سرمایه گذاران را ندارند. حتی برنامه سرمایه گذاری آمریکا نیازی به نشان دادن تجربه مدیریتی سرمایه گذار ندارد و تنها اثبات منبع مالی قانونی برای تهیه بودجه سرمایه گذاری نه کل ثروت فرد مورد نیاز است.

علاوه بر اینکه الزامات درخواست برنامه های مهاجرت تجاری کانادا سخت می باشد،  مدت پردازش و زمان انتظار برای متقاضیان هم بسیار طولانی است. به عنوان مثال، در حال حاضر حدود 4 سال طول می کشد تا دولت فدرال یک پرونده مهاجرت از طریق سرمایه گذاری را بررسی کند و همچنین با احتساب مدت زمان صدور کارت اقامت، کل زمان پردازش برای یک متقاضی، 6 تا 8 سال به طول می انجامد. این در حالی است که متقاضیان می توانند اقامت اکثر کشورهای اروپایی را در عرض چند ماه به دست بیاورند و حتی دریافت گرین کارت آمریکا از طریق برنامه EB-5 برای اکثر ملیت ها بیش از چند سال طول نمی کشد.

همچنین نکته قابل توجه دیگر این است که بیشتر سرمایه گذاران که برای برنامه های اقامت و مهاجرت از طریق سرمایه گذاری درخواست می دهند، به دنبال آزادی سفر بدون ویزا و برنامه ریزی احتمالی (در صورتی که وضعیت سیاسی یا اقتصادی در کشور خود رو به وخامت رود) هستند و معمولا مایل نیستند که کشور فعلی خود را که در آنجا به سختی کار کرده اند و یک کسب و کار موفقیت آمیز ایجاد کرده اند را به منظور زندگی در یک کشور جدید و شروع همه چیز از ابتدا رها کنند، و همچنین به دلیل شیوه زندگی معمول و نوع کسب و کار خود، کارآفرینان و سرمایه گذاران اغلب تمایل به سفر در سراسر جهان دارند و این برای آنها چالش برانگیز است که خود را با الزامات سخت برنامه های کانادا هماهنگ سازند، که به نظر می رسد به جای کسب آزادی بیشتر برای سفر، آن را از دست می دهند.

کانادا نه تنها نیاز دارد که مهاجران در کشور بمانند، بلکه حتی انتظار دارد و تلاش می کند تا آنها را در یک استان یا قلمرو خاص حفظ کند، و تعداد کم مهاجران به کانادا دلیلی بر صحت نوع برنامه های آن است. داستان متقاضیانی که سالهای قبل، زمان و ثروت خود را صرف کردند تا بتوانند اقامت کانادا را دریافت کنند اما نتوانستند در کانادا باقی بمانند، نادر نیست. در نتیجه، کاملا طبیعی است که سایر برنامه های رقابتی با حداقل مدت حضور یا بدون نیاز به حضور برای سرمایه گذاران با تردد زیاد در سرتاسر جهان جذاب تر هستند.

افراد سرمایه دار معمولا برنامه های سرمایه گذاری آسان را که در آن نیازی به راه اندازی و مدیریت یک کسب و کار وجود ندارد و تنها در صورت سرمایه گذاری، اقامت موقت یا دائم کسب می کنند را ترجیح می دهند. در حال حاضر، دولت فدرال کانادا برنامه سرمایه گذاری ندارد و تنها راه ورود به کشور به عنوان یک سرمایه گذار، از طریق برنامه سرمایه گذاران مهاجر کبک است که تنها سالانه 1,900 درخواست را دریافت می کند (حداکثر 1,235 درخواست از چین، هنگ کنگ و ماکائو و تنها 665 نفر از کشورهای دیگر). در سال 2018 تنها برنامه سرمایه گذاری، آستانه سرمایه گذاری را از 800,000 دلار به میزان 1.2 میلیون دلار افزایش داد و مبلغ سرمایه گذاری به 2 میلیون دلار رسید. همچنین، دولت تصمیم گرفته است که صدور کارت اقامت در سال 2019 را بیش از 50 درصد کاهش دهد، در نتیجه انتظار می رود که در سال 2019 کارت های اقامت برای صدور انباشته شوند. می توان تصور کرد که هر دو تغییرات اخیر باعث شده اند که برنامه برای سرمایه گذاران کمتر جذاب باشد و از محبوبیت کانادا به عنوان یک مقصد برای سرمایه گذاران کاسته شود.

در کل، در حالی که کانادا به علت وضعیت اقتصادی خاص و برنامه های مهاجرت تجاری، از برنامه های مهاجرت تجاری خود بهره مالی دریافت نمی کند، موفقیت خود را در حفظ مهاجران در کشور برای استفاده از قدرت خرید آنها، ارزش های اجتماعی و قدرت ایجاد شغل ارزیابی می کند. این به طور مستقیم با آنچه سرمایه گذاران از طریق شهروندی و اقامت توسط سرمایه گذاری به دنبال آن هستند در تعارض است. حتی برای افرادی که هدفشان از درخواست این برنامه اقامت و حضور فیزیکی در یک کشور جدید است، مدت زمان پردازش بسیار طولانی و الزامات سخت برنامه کانادا خیلی دلسرد کننده است و باعث می شود که به طور جدی سایر برنامه های مشابه اقامت و شهروندی از طریق سرمایه گذاری را مورد بررسی قرار دهند، حتی اگر محبوبیت کانادا به عنوان یک کشور پایدار و استقبال کننده، برای آنها بسیار جذاب باشد. به همین دلیل است که در حالی که کشورهایی با برنامه های جدید اقامت و شهروندی از طریق سرمایه گذاری سرمایه گذاران و سرمایه مستقیم خارجی را سریعا جذب می کنند، کانادا، محبوب ترین کشور برای مهاجرین و قدیمی ترین کشور در این زمینه، کاهش تعداد سرمایه گذاران مهاجر را تجربه می کند.

 

صفحه مرتبط : اقامت اروپا 

 

برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه  اخذ اقامت کانادا با مشاوران کنکاش تماس حاصل فرمایید.