اخذ پاسپورت قبرس از طریق سرمایه گذاری

پاسپورت قبرس

کشور قبرس جزیره ای نسبتا بزرگ در آب های مدیترانه است. مساحت بزرگ این جزیره، قبرس را به سومین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه تبدیل کرده است.

 کشور قبرس کشوری بسیار مهم در منطقه خاورمیانه است. پایتخت این کشور نیکوزیا است. بسیاری از بازدیدکنندگان و گردشگران به لارناکا، بندر اصلی واقع در ساحل جنوب شرقی قبرس سفر می کنند و در نتیجه لارناکا یکی از شهرهای توریست پذیر قبرس است.

قبرس به 2 قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده است. بخش شمالی تحت اشغال ترکیه است و عضو اتحادیه اروپا نیست. در نتیجه اقامت یا تابعیت این بخش مزایای خاصی ندارد و شرکت کنکاش برای این قسمت از قبرس اقدام نمی کند. لازم به ذکر است که تمام مطالب این مقاله مربوط به قبرس جنوبی است. 

قسمت جنوبی قبرس عضو اتحادیه اروپا است و قبرس یونانی نامیده می شود. قبرس یونانی ارتباطات فرهنگی گسترده ای با یونان دارد اما تحت کنترل یونان نیست و کشور مستقلی است.

 

صفحه مرتبط : اقامت اروپا

شهرهای مهم قبرس

نیکوزیا

لارناکا

پافوس

لیماسول 

فاماگوستا

واحد پول قبرس

واحد پول رسمی قبرس یورو است، اما تاجران این منطقه از ارزهای مختلفی برای تجارت استفاده می کنند.

مزایای تابعیت و پاسپورت قبرس

مزایای تابعیت و پاسپورت قبرس شامل موارد زیر است:

-         پاسپورت قبرس دسترسی بدون ویزا به بیش از 173 کشور از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا، کانادا و استرالیا دارد

-         شهروندان قبرس به سیستم آموزشی قبرس و اتحادیه اروپا دسترسی دارند. دروس در بسیاری از مدارس و دانشگاه های خصوصی قبرس به زبان انگلیسی تدریس می شوند. شهروندان قبرس می توانند به دانشگاه های اروپا دسترسی داشته باشند و به عنوان شهروند اتحادیه اروپا برای دریافت کمک هزینه تحصیلی به اتحادیه اروپا درخواست دهند.

-         طبق قانون شهروندی قبرس, تابعیت مضاعف در قبرس مجاز است.

-         قبرس یک کشور به سرعت در حال رشد و یک مقصد توریستی پر رونق است.

-         قبرس یک مرکز بیزینسی در بین چند قاره است و اکثر کمپانی ها شعبه ای از شرکت خود را به قبرس می آورند.

-         تقاضا  برای خرید و اجاره ملک در قبرس همیشه بالا است. پس با انجام یک سرمایه گذاری دقیق نه تنها پاسپورت این کشور را بدست می آورید، بلکه می توانید سود کنید.

-         با اخذ تابعیت و پاسپورت قبرس  شهروند یک کشور اتحادیه اروپا می شوید. طبق قانون اتحادیه اروپا، شهروند هر کشور اتحادیه اروپا در واقع شهروند کل اتحادیه اروپا محسوب می شود و می تواند آزادانه در هر کشور اتحادیه اروپا زندگی، کار و تحصیل کند.

-         به منظور اخذ شهروندی این کشور متقاضیان ملزم نیستند که در طول پروسه و یا بعد از دریافت شهروندی حتی یک روز از عمر خود را در قبرس زندگی کنند و می توانند آزادانه هر جای دنیا که بخواهند زندگی کنند.

-          این برنامه نیازی به شرکت در امتحان زبان و یا داشتن سابقه مدیریتی ندارد.

-         تنها کشور اتحادیه اروپا که می توان فقط در حدود 8 ماه از آن شهروندی و تابعیت گرفت، کشور قبرس است. دیگر کشورها متقاضی را ملزم به زندگی در آن کشور یا یادگیری زبان می کنند و تنها بعد از 5 تا 10 سال می توان برای شهروندی دیگر کشورهای اتحادیه اروپا اقدام کرد. 

-         قبرس به دلیل سیستم مالی بسیار مطلوب و موقعیت استراتژیک آن در تقاطع 3 قاره اروپا، آفریقا و آسیا یک مرکز مالی جذاب محسوب می شود. سیستم مالیاتی قبرس به طور مداوم توسط متخصصان مالیاتی اتحادیه اروپا به عنوان جذاب ترین مرکز مالی در اروپا رای آورده است. شهروندان قبرس مالیات بر درآمد خارج از قبرس پرداخت نمی کنند. 

برنامه اخذ تابعیت و پاسپورت قبرس از طریق سرمایه گذاری

پاسپورت قبرس

دولت قبرس محرک های زیادی را به منظور جذب سرمایه گذاری خارجی در قبرس ایجاد کرده است. یکی از این موارد، برنامه سرمایه گذاری قبرس است که در عوض سرمایه گذاری در قبرس، تابعیت و پاسپورت قبرس را اعطا می کند. در سپتامبر سال 2016، دولت قبرس مبلغ سرمایه گذاری را کاهش داد. همچنین بر اساس قوانین جدید، پدر و مادر متقاضی اصلی نیز می توانند در پرونده گنجانده شوند.

در حال حاضر اخذ شهروندی و پاسپورت این کشور از طریق سرمایه گذاری به مبلغ 2,150,000 یورو در قبرس امکان پذیر است. قبرس یک کشور اتحادیه اروپا است که برنامه اعطای شهروندی و پاسپورت از طریق سرمایه گذاری دارد و بدون نیاز به حضور فیزیکی و یا دانش زبان تنها طی 8 ماه می توان پاسپورت آن را کسب کرد.

پاسپورت قبرس یک مدرک مهم از نظر قدرت سفر بدون ویزا است و شهروندان قبرس مانند دیگر شهروندان اتحادیه اروپا حق زندگی، تحصیل و کار در کل اتحادیه اروپا را خواهند داشت. 

بعد از 5 سال متقاضی می تواند املاک خود را در قبرس بفروشد و یا سرمایه گذاری خود را از قبرس خارج کند اما برای همیشه باید یک ملک مسکونی به مبلغ نیم میلیون یورو در قبرس داشته باشد.

شرایط و گزینه های سرمایه گذاری برای اخذ تابعیت و پاسپورت قبرس

پاسپورت قبرس

-         متقاضیان  می توانند با سرمایه گذاری به ارزش حداقل 2,150,000 یورو در املاک قبرس، تابعیت و پاسپورت قبرس را بدست آورند. از این مبلغ باید 500,000 یورو در خرید ملک در قبرس سرمایه گذاری شود، 75,000 یورو به صورت کمک بلاعوض به بنیاد تحقیقات و کارآفرینی اهدا شود و 75,000 یورو به صورت کمک بلاعوض به شرکت توسعه املاک قبرس اهدا شود. مابقی مبلغ به انتخاب سرمایه گذار در گزینه های دیگر مانند بخش حمل و نقل یا بازار بورس ثانویه قبرس (تا 200,000 یورو) سرمایه گذاری می شود. سرمایه گذاری در اوراق قرضه دولتی از گزینه ها حذف شده است.

-         متقاضی باید ویزای شنگن داشته باشد و قبل از اقدام برای این برنامه، اقامت کشور قبرس را به مدت 6 ماه داشته باشد.

-         این سرمایه گذاری باید به مدت 5 سال حفظ شود.  

-         اگر فردی قبلا در یکی از برنامه های اخذ شهروندی اتحادیه اروپا شرکت کرده و رد شده باشد، حق شرکت در برنامه اخذ شهروندی قبرس را ندارد.

مراحل اخذ تابعیت و پاسپورت قبرس از طریق سرمایه گذاری

1- اخذ قرارداد با یک شرکت حقوقی

2- سرمایه گذاری و تهیه مدارک

·         خرید ملک مسکونی به ارزش حداقل 500,000 یورو

           و

o       خرید ملک مسکونی به ارزش 1.5 میلیون یورو یا ملک تجاری به ارزش 2 میلیون یورو

·         کمک بلاعوض به مبلغ 150,000 یورو

3- ارسال درخواست

4- سفر به قبرس برای انجام انگشت نگاری برای اقامت دائم

5- صدور کارت اقامت

6- بررسی درخواست شهروندی

7- صدور گواهی شهروندی 

8- سفر به قبرس برای انجام انگشت نگاری جهت صدور پاسپورت و کارت شناسائی 

مقررات اصلی – الزامات اخذ تابعیت و پاسپورت قبرس

-         تمامی اعضای خانواده، از جمله همسر متقاضی، فرزندان زیر 18 سال و فرزندان بالغ با وابستگی مالی (دانشجویان تا سن 28 سال) واجد شرایط درخواست شهروندی هستند.

-         والدین سرمایه گذار مشروط بر اینکه در قبرس یک ملک مسکونی به حداقل مبلغ 500,000 یورو خریداری کرده باشند (به علاوه پرداخت مالیات بر ارزش افزوده) ، مجاز به درخواست شهروندی هستند.

-         شهروندی قبرس برای تمام عمر معتبر است و به نسل های جدید نیز منتقل می شود. 

-         متقاضی در قبرس مقیم مالیاتی نمی شود، مگر اینکه بیش از 183 روز در یک سال در قبرس زندگی کند. 

شرایط و ضوابط اخذ تابعیت و پاسپورت قبرس

-          اگر محل اقامت و محل زندگی متقاضی متفاوت باشد، باید گواهی عدم سوء پیشینه ارائه دهد.

-         نام متقاضی نباید در لیست افرادی باشد که اموال آن ها به دلیل داشتن بدهی در اتحادیه اروپا ضبط شده است.

-          فردی که قبلا در هر یک از کشورهای عضو اتحادیه اروپا درخواست شهروندی داده و رد شده است، واجد شرایط درخواست برنامه شهروندی قبرس از طریق سرمایه گذاری نیست.

-          متقاضی باید ویزای معتبر شنگن داشته باشد. شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین اتباع کشورهای ثالث که برای سفر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیاز به ویزای ورود ندارند، از این تعهد خارج هستند.

-         متقاضیان بزرگسال باید حداقل 6 ماه قبل از اخذ شهروندی قبرس، مجوز اقامت قبرس را دریافت کرده باشند.

-         از تاریخ دریافت شهروندی، سرمایه گذاری باید به حداقل مدت 5 سال حفظ شود.

-         ملک مسکونی شخصی خریداری شده به ارزش 500,000 یورو (خانه / آپارتمان) باید حفظ شود.

-         اجاره همه املاک مجاز است. 

-         سرمایه متقاضی باید از خارج به قبرس منتقل شده باشد.

سوالات متداول برنامه اخذ پاسپورت قبرس

کدام یک از اعضای خانواده می توانند شهروندی قبرس را به همراه سرمایه گذار اصلی دریافت کنند؟

متقاضی و سایر اعضای وابسته خانواده: همسر، فرزندان (زیر 18 سال) و فرزندان بزرگسال با وابستگی مالی (دانشجویان زیر 28 سال) می توانند شهروندی قبرس را کسب کنند. در صورتی که سرمایه گذار شهروندی قبرس را دریافت کرده باشد، والدین وی نیز می توانند با خرید ملك به حداقل ارزش 500,000 یورو شهروندی قبرس را دریافت كنند. 

به عبارت دیگر، لازم نیست والدین سرمایه گذاری كامل به مبلغ 2 میلیون یورو را انجام دهند، تنها خرید ملک به حداقل مبلغ 500,000 یورو كافی است.

آیا زندگی در قبرس پیش از دریافت شهروندی ضرورت دارد؟

خیر

آیا گذراندن آزمون زبان یونانی یا تاریخ قبرس به عنوان شرط اخذ شهروندی قبرس لازم است؟

خیر 

آیا سرمایه گذار پس از به دست آوردن شهروندی، برای حفظ آن ملزم به اقامت در قبرس است؟

خیر، سرمایه گذار برای حفظ شهروندی ملزم به زندگی در قبرس نیست.

پس از اخذ تابعیت قبرس، سرمایه گذار چه میزان مالیات باید بپردازد؟ آیا سرمایه گذار ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد حاصل از منابع مستقر در خارج از کشور است؟

هیچ گونه بدهی مالیاتی جدید یا اضافی برای سرمایه گذار ایجاد نمی شود، مگر این که او تصمیم بگیرد که مقیم مالیاتی در قبرس شود. 

آیا خرید ملک خصوصی توسط سرمایه گذاران شرط لازم برای تحقق الزامات قانونی برای اخذ شهروندی است؟

بله. صرف نظر از گزینه انتخابی برای سرمایه گذاری، طبق قانون، خرید ملک به حداقل قیمت 500,000 یورو + پرداخت مالیات بر ارزش افزوده الزامی است.

فرض کنید من یک ویلای مسکونی را به عنوان سرمایه گذاری خریداری کرده ام. آیا باید یک ملک خصوصی اضافی به ارزش حداقل 500,000 یورو خریداری کنم؟

اگر یک ملک مسکونی به ارزش 2 میلیون یورو خریداری کرده اید، لازم نیست ملک خصوصی دیگری خریداری کنید. اگر چندین ملک مسکونی با همان مبلغ خریداری کرده اید، دیگر لازم نیست ملک دیگری را خریداری کنید. این سرمایه گذاری ممکن است بعد از 5 سال فروخته شود. با این حال، سرمایه گذار همیشه باید ملکی را به حداقل ارزش 500,000 یورو حفظ کند.

فرض کنید یک ویلا به ارزش 2 میلیون یورو خریداری کرده ام، اما نمی خواهم در آن زندگی کنم. آیا می توانم به محض دریافت شهروندی آن را بفروشم؟

قانونا پس از 5 سال از تاریخ خرید ملک امکان فروش آن وجود دارد. در طی 5 سال اول، می توانید ویلای 2 میلیون یورویی خود را بفروشید، اما موظف هستید سرمایه گذاری 2 میلیون یورویی خود را حفظ کنید. این بدان معناست که هنگام فروش، باید همزمان یک واحد مسکونی به مبلغ 2 میلیون یورو یا چندین واحد مسکونی به مبلغ 2 میلیون یورو خریداری کنید. در صورت خرید تعداد زیادی واحد مسکونی، قیمت یکی از آنها باید حداقل 500,000 یورو باشد. به عنوان مثال، می توانید یک ویلا را به مبلغ 500,000 یورو و 15 آپارتمان هرکدام به مبلغ 100,000 یورو خریداری کنید. بعد از 5 سال می توانید املاک خود را بفروشید، به شرط آن که همیشه یک خانه یا آپارتمان به حداقل ارزش 500,000 یورو که برای سکونت خریداری کرده اید را نگه دارید.

آیا شهروندی منقضی می شود؟

خیر. وقتی شهروندی قبرس را از طریق برنامه سرمایه گذاری به دست آورید، شما و خانواده شما از شهروندی برای تمام عمر برخوردار می شوید که به نسل های بعدی هم منتقل می شود.

آیا قبرس تابعیت مضاعف را قبول دارد؟

بله

آیا می توان به محض دریافت شهروندی، ملک مسکونی را فروخت یا اجاره داد؟

به دلیل این که شرط حضور در قبرس وجود ندارد، می توان ملک مسکونی شخصی را اجاره داد. همچنین می توان ملک مسکونی شخصی را با ملکی دیگر با همان قیمت معاوضه کرد. 

اگر بین قیمت ملک در بازار و مبلغ خریداری شده تفاوت وجود داشته باشد، کدام مبلغ مبنای کار قرار می گیرد؟

مبلغ خریداری شده

آیا ملکی که چندین بار معامله شده است می تواند به عنوان سرمایه گذاری برای درخواست تابعیت در نظر گرفته شود؟

با توجه به تصمیم شورای وزیران، سرمایه گذاری محدود به خرید املاک دست اول (نوساز) نمی شود.

آیا سرمایه گذار می تواند ملک شخصی خود را اجاره دهد؟

بله

آیا سرمایه گذار می تواند ملک شخصی خود را بفروشد و ملک دیگری با همان قیمت یا بالاتر خریداری کند؟

بله

 

 

 

برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه اخذ تابعیت و پاسپورت قبرس از طریق سرمایه گذاری با مشاوران کنکاش تماس حاصل فرمایید.