هشدارهای جدی به متقاضیان اخذ تابعیت دوم از طریق سرمایه گذاری

اخذ تابعیت دوم

امروزه اکثر افراد متمول در دنیا با صنعت نسبتا جدید اخذ تابعیت و اقامت از طریق سرمایه گذاری آشنایی دارند و می دانند در زندگی مرفه بیش از آن که داشتن ویلا و اتومبیل لوکس مهم باشد، این مهم است که افراد بتوانند آزادانه سفر کنند، تجارت کنند و فرصت های تحصیلی و تجربه های گسترده تری به خود و فرزندان خود بدهند.

هزینه کردن برای داشتن اقامت و یا تابعیت یک یا چند کشور به جز کشور محل تولد، به افراد آزادی عمل، قدرت و سطح زندگی بالاتر و حق انتخاب های بیشتری اعطا می نماید.

در حالی که اکثر افراد به دنبال راه مناسب برای اخذ تابعیت و یا اقامت کشوری هستند، با انبوهی از برنامه ها و شرکت ها مواجه می شوند که هر کدام مسیری را پیشنهاد می کنند و همانطور که می توان حدس زد، همه این مسیرها، روش های مطمئن و قانونی نیستند. حتی در مواردی که برنامه پیشنهاد شده یک برنامه کاملا قانونی و با ثبات است، باز هم افراد سودجوی بسیاری وجود دارند که تمام تلاش خود را به کار می برند تا در این برنامه تقلب کنند و پول کلانی به جیب بزنند و در این میان مسلما آینده متقاضیان و سرمایه گذاران را به خطر می اندازند.

 

 از این رو در این مقاله سعی خواهم کرد برخی موارد هشدار دهنده را با شما در میان بگذارم تا در این انبوه پیچیده اطلاعاتی، که تشخیص راه درست و نادرست و شرکت های معتبر از شرکت های متخلف را برای افراد بسیار پیچیده کرده است، بتواند راهنمای شما در انتخاب درست  باشد.

     همه برنامه های قانونی اخذ تابعیت و پاسپورت دوم از طریق سرمایه گذاری یک یا 2 قیمت ثابت دارند که در سایت دولت ها اعلام شده اند و هر گونه مبلغی متفاوت از قیمت اعلام شده دولت می تواند یک علامت هشدار دهنده برای وجود یک تقلب گسترده در برنامه باشد. به عنوان مثال کشور قبرس صراحتا اعلام کرده است به منظور اخذ تابعیت و پاسپورت قبرس باید حداقل 2,000,000 یورو در کشور قبرس سرمایه گذاری شود، حال بعضی شرکت ها ادعا می کنند که با سرمایه گذاری به میزان 1,000,000 یورو تابعیت قبرس را برای شما اخذ خواهند کرد. این اتفاق در مورد کشورهای حوزه کارائیب از جمله برنامه اخذ پاسپورت دومینیکا، سنت کیتس و ...  نیز بارها اتفاق افتاده است و یک عمل کاملا غیر قانونی است و کاملا شبیه به یک دام است و سرمایه و آینده متقاضیان را به شدت به خطر می اندازد. مثلا چنانچه این تقلب در کشور قبرس کشف شود، متقاضی تابعیت قبرس را از دست خواهد داد و احتمالا هرگز نمی تواند در برنامه مشابهی شرکت کند و همیشه تقاضای او رد خواهد شد. 

هر چند برخی ممکن است به شما بگویند صاحبان املاک یا پروژه ها حق دارند ملک یا سهام خود را به هر قیمتی که دوست دارند بفروشند، و یا دلایل دیگری بیاورند، شرکت کنکاش به صراحت اعلام می کند که در مصاحبه و گفتگو با مقامات برخی دولت های کارائیب و دولت های اروپایی این موضوع را مطرح کرده است و همیشه جواب این بوده که اینگونه اقدامات غیر قانونی هستند و دولت در مواجهه با آن ها شدیدترین برخورد را خواهد داشت.

اخذ تابعیت دوم
ملاقات آقای تامس آنتونی رییس دولت گرانادا در حوزه کاراییب و کیانوش محمودی مدیر شرکت کنکاش

      معمولا شرکت هایی که ادعاهای بی اساس می کنند شرکت های قابل اعتمادی نیستند و باید از کار کردن با آن ها پرهیز کرد، به عنوان مثال کشور دومینیکا حدود 47 نماینده رسمی معرفی کرده است که شرکت های مهاجرتی معمولا با چندین نماینده رسمی دولت کار می کنند. اما برخی  ادعا می کنند که آن ها تنها نماینده رسمی دولت دومینکا هستند، هر چند این ادعا در نگاه اول فقط یک ترفند برای جذب افراد ناآگاه به نظر می رسد، اما تجربه ثابت کرده است که بی پایه بودن یک شرکت از همان تصویر اول آن شروع می شود و یک شرکت معتبر هرگز حاضر نمی شود به صراحت ادعاهای کذب مطرح نماید. از دیگر ادعاهایی که شرکت های غیر معتبر زیاد انجام می دهند مثلا این است که به افراد می گویند، چنانچه اقامت یک کشور اروپا را داشته باشید، می توانید در هر جای اروپا کار و زندگی کنید که این ادعا کاملا بی اساس است. 

     یکی از اتفاقات بسیار شوکه کننده که قبلا اتفاق افتاده است و همچنان شاهد آن هستیم این است که متقاضی خواهان اقدام برای اخذ تابعیت جزایر کارائیب از طریق کمک بلاعوض به دولت است، اما شرکت ها برای سودجویی بیشتر بدون اطلاع متقاضی مسیر اخذ تابعیت او را عوض می کنند و با زد و بند هایی که در پشت صحنه ایجاد نموده اند، مشتری را به یک پروژه ( احتمالا متخلف) معرفی می کنند و معمولا پول متقاضی نه به دولت داده می شود و نه در ساخت پروژه به کار می رود، بلکه به جیب این شرکت های سود جو می رود و همیشه این احتمال وجود دارد که این تقلب گسترده دیر یا زود از طرف دولت کشف شود و تابعیت دوم متقاضیان را به شدت به خطر بی اندازد. بنابراین بسیار مهم است که متقاضیان، پرونده و سرنوشت خود را فقط به شرکت های معتبر بسپارد و در مورد انتخاب شرکت بسیار محتاط باشد. در مواردی که شرکت های متخلف دست به این اقدام می زنند، معمولا نامه قبولی دریافت شده از طرف دولت را دستکاری می کنند و پاراگرافی از آن را که در آن نوع اقدام و مبلغ قابل پرداخت ذکر شده است را حذف می کنند تا متقاضیان متوجه این تخلف نشوند. لطفا توجه نمایید که همه پروژه ها در این تخلفات دست ندارند و پروژه های خوشنام و با اعتبار زیادی هستند که با همیت مشغول ساخت و ساز هستند و سرمایه گذاران آن ها هم تابعیت بدست می آورند و هم از سرمایه گذاری خود سود خواهند برد. 

نتیجه گیری

موارد ذکر شده در این مقاله تنها چند نمونه از تقلب هایی است که متاسفانه در صنعت نو پای اخذ تابعیت و اقامت از طریق سرمایه گذاری شاهد آن ها بوده ایم و در سال های اخیر دولت ها همیشه در برخورد با این گونه تخلف ها سختگیر بوده اند وهر چقدر سال های بیشتری می گذرد، جدیت دولت ها در مواجهه با چنین اقداماتی بیشتر می شود. در گذشته چندین نماینده رسمی دولتی و پروژه های تایید شده در کشورهای کارائیب مجوز کار خود را از دست داده اند و به حالت تعلیق درآمده اند و تحقیقات در مورد آن ها ادامه دارد، همچنین در مواردی تابعیت افراد باطل شده است. به عنوان مثال کشور بلغارستان تابعیت 8 نفر که در برنامه تخلف کرده بودند را اخیرا باطل کرده است.

همچنین همیشه این خطر وجود دارد که چنانچه ثابت شود متقاضیان یک کشور خاص بیشترین تخلف را انجام داده اند، برنامه اخذ تابعیت و اقامت برای آن کشور بسته شود و یا بررسی های موشکافانه تری روی شهروندان آن کشور انجام شود. در نتیجه همه افراد باید در مورد درستی انجام این برنامه ها متعهد و دقیق باشند و در این میان سنگین ترین وظیفه به عهده متقاضیان است و همچنین بیشترین خطر هم متوجه آنان است. بنابراین بسیار مهم است که در انتخاب شرکت های معتبر دقت نمایند و با مطالعه و دقت وارد قرارداد شوند.

انتخاب یک شرکت خوش نام و معتبر آنچنان کار سختی نیست. معمولا قدمت یک شرکت، صحت اطلاعات مطرح شده روی سایت شرکت ها و صحت صحبت ها و تسلط مشاوران شرکت ها بر قوانین و برنامه ها، واقع بینی مشاور ها در مورد برنامه ها و عدم معرفی برنامه هایی که روش های غیر معمول به نظر می رسند و یا به تصویب دولت ها نرسیده اند، حاکی از صداقت و درستی کار یک شرکت مهاجرتی است و باید مد نظر متقاضیان قرار بگیرد.

 

 

برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های اخذ تابعیت و پاسپورت از طریق سرمایه گذاری با شرکت مهاجرتی کنکاش تماس حاصل فرمایید.

 

 کیانوش محمودی