رشد 41 درصدی املاک در پرتغال از سال 2012

رشد املاک پرتغال

دولت پرتغال به منظور کنترل افزایش قیمت املاک ناشی از برنامه اخذ اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری قصد دارد که پروژه هایی غیر از پروژه های ملکی را به سرمایه گذاران معرفی کند.

در برنامه ویزای طلایی پرتغال از هر 10 نفر، 9 نفر متقاضی سرمایه گذاری در بخش املاک هستند. از سال 2012 تقریباً 5 میلیارد یورو سرمایه وارد این کشور شده است و از آنجایی که بیشتر این سرمایه به بخش املاک تزریق شده است، قیمت ملک به ویژه در لیسبون و پورتو با افزایش قابل ملاحظه ای همراه بوده است.

چه برنامه گلدن ویزای پرتغال علت افزایش قیمت املاک این کشور باشد و چه نباشد (بزرگترین سرمایه گذاران خارجی در املاک و مستغلات پرتغال، شهروندان اتحادیه اروپا هستند که واجد شرایط شرکت در برنامه ویزای طلایی نیستند)، در هر صورت ارزش املاک پرتغال بسیار افزایش یافته است. قیمت املاک از سال 2012 تاکنون 41 درصد افزایش داشته است.

آیا سرمایه گذاری در سایر بخش ها هم رضایت بخش است؟

دولت پرتغال امیدوار است  که روش های توزیع سرمایه حاصل از برنامه های مهاجرتی را افزایش دهد تا فشار در قیمت مسکن کاهش یابد و سرمایه گذاری در پروژه های توسعه خدمات عمومی از جمله کاهش بیکاری، نوسازی مسکن و بهبود وضع اقتصادی مناطق ضعیف تر گسترش یابد.

در حال حاضر گزینه هایی برای سرمایه گذاری در جهت نیل به این اهداف وجود دارد. متقاضیان ویزای طلایی می توانند با سرمایه گذاری مبالغ کمتری از مبلغ لازم برای خرید ملک واجد شرایط اخذ اقامت این کشور شوند. برای مثال، افراد می توانند با ایجاد 10 شغل دائمی در پرتغال برای اخذ اقامت این کشور اقدام کنند. با این حال، متقاضیان علاقه کمتری به گزینه های جایگزین دارند.

 

ویکتوریا لی، نماینده یک شرکت مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در چین، به رویترز گفته است که «متقاضیان علاقه ای به سرمایه گذاری در گزینه های غیر از خرید ملک ندارند. این گزینه ها بسیار ریسک دارند و متقاضیان پتانسیل رشد این گزینه ها را بالا نمی بینند. با این حال، آن ها این گزینه ها را صرفا برای اخذ اقامت برای خود و وابستگان خود انتخاب می کنند و  به این گزینه ها به چشم سرمایه گذاری نگاه نمی کنند.»

دولت پرتغال در تلاش است تا هم تاثیرات ناشی از افزایش قیمت مسکن بر افراد محلی را کاهش دهد و هم کاری کند که جذب سرمایه مستقیم خارجی متقاضیان، که عمدتاً به سرمایه گذاری در بخش املاک علاقه دارند، ادامه داشته باشد.

 

محبوبیت برنامه ویزای طلایی پرتغال ارتباط مستقیمی با تمرکز بر بخش املاک دارد. این برنامه ویزای طلایی بیشتر موفقیت خود را مدیون گزینه سرمایه گذاری در املاک است. هرگونه تلاش برای حذف گزینه سرمایه گذاری در بخش املاک، این برنامه را در معرض ریسک قرار می دهد.

 

 

برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های اخذ اقامت اروپا با مشاوران کنکاش تماس حاصل فرمایید.