خرید ملک در یونان

خرید ملک در یونان

یونان در سالهای اخیر عمدتا به دلیل زیبایی طبیعی، آب و هوای معتدل، موقعیت جغرافیایی و همچنین به دلیل کاهش قابل توجه قیمت ها پس از بحران مالی، که پس از سال 2010 ظهور کرد، به مقصد سرمایه گذاری مطلوب تبدیل شده است.

در حال حاضر سرمایه گذاران از سراسر جهان به یونان به عنوان مقصد جدید سرمایه گذاری نگاه می کنند و به سرعت از فراوانی املاک با کیفیت بالا با قیمت های مقرون به صرفه بهره مند می شوند. 

خرید ملک در یونان برای بسیاری از خریداران با هدف سکونت و برخی با هدف اجاره دادن ملک صورت می گیرد.

 یونان عضو اتحادیه اروپا و تحت حاکمیت قانون آن است. این کشور همچنین عضو منطقه یورو است و از مزایای استفاده از ارز عمومی مشترک بدون خطر کاهش ارزش یا نوسانات تورمی برخوردار است. قوانین مربوط به خرید و مالکیت املاک توسط قانون اساسی هلنی و قانون مدنی ارائه شده است. اکثر املاک در یونان تحت مالکیت خصوصی هستند.

چارچوب قانونی خرید ملک در یونان

الف. حقوق در املاک و مستغلات

صاحبان املاک در یونان ممکن است حقوق متفاوت داشته باشند.

• مالکیت کامل (مطلق یا مشترک)

•  مالکیت عین (مالکیت بخشی از ملک بدون حق استفاده و بهره برداری از آن) (مطلق یا مشترک)

• حق استفاده از عین (حق استفاده از ملک دیگری بدون حق تملک یا آسیب رسانی یا تغییر دادن در آن) (مطلق یا مشترک)

ضروری است که خریدار تعیین کند که حق فروشنده (در میان موارد فوق) که در هر معامله ای منتقل می شود کدام است، تا اطمینان حاصل شود که ارزش ملک در حقوق مندرج در فروش منعکس شده است.

 

ب. خرید ملک در یونان

راه های مختلفی برای خرید ملک در یونان وجود دارد. برای سرمایه گذاران، به طور عمده به دو مورد زیر محدود است:

 از طریق قرارداد: خريدار و فروشنده در دفتر اسناد رسمی، سند را امضاء می کنند و این سند متعاقبا در اداره املاک محلی يا ثبت املاک، ثبت می شود.

 از طریق مزایده: از سال 2017، دولت یونان مزایده های الکترونیکی را برگزار می کند. یونانیان و خارجی ها ( افراد حقیقی یا حقوقی) می توانند به صورت آنلاین در مزایده شرکت کنند. این روش برای عموم آزاد است و املاک ارائه شده به راحتی از طریق مجله هفتگی مشخص می شوند.

 

صفحه مرتبط : اقامت اروپا

پروسه خرید ملک در یونان

1. پس از انتخاب ملک، خریدار یک وکیل را برای انجام تمام بررسی های قانونی لازم تعیین می کند. بررسی در مورد سند در اداره ثبت زمین انجام می شود و تضمین می کند که ملک مورد نظر در واقع متعلق به فروشنده است و از هر گونه بدهی (مانند وام های مسکن، رهن، حق اقامه دعوی و غیره) مبرا است. وکیل نیز مناسب بودن ملک را بررسی می کند تا اطمینان حاصل شود که ملک در منطقه ممنوعه یا با محدودیت قرار نگرفته باشد.

2. صدور شماره مالیاتی. این الزام دولت یونان است که طرفین قرارداد (شخص یا شخص حقوقی) شماره مالیاتی منحصر به فرد خود را قبل از خرید ملک در یونان داشته باشند.

3. بررسی فنی ملک. این مرحله اجباری نیست، اما به شدت توصیه می شود چرا که ممکن است مسائل ساختاری یا طراحی رخ دهد که می تواند یک فروش نامعتبر یا سرمایه گذاری نامناسب باشد.

4. پرداخت مالیات. در حال حاضر 3 درصد از ارزش معامله است.

5. تکمیل قرارداد خرید در دفتر اسناد رسمی. خریدار سند را، که اولین گام برای اخذ مالکیت ملک است، دریافت می کند.

6. ثبت سند ملک در اداره ثبت زمین محلی صورت می گیرد و مدرکی مستحکم دال بر مالکیت ملک است.

 7. ثبت آنلاین املاک از طریق نمایندگان مالیاتی.

مالیات در یونان

الف. مالکیت ملک در یونان مشمول پرداخت مالیات سالانه است که براساس ارزش هر ملک نسبت به ارزش کل دارایی هائی که یک فرد ممکن است داشته باشد، محاسبه می شود. در حال حاضر پرداخت مالیات سالانه در 5 قسط قابل پرداخت است و شامل تمام انواع دارایی های ملکی از جمله موارد حقوق مالکیت (همانطور که در بالا در مورد 1 ذکر شد) می شود . این نوع مالیات به افراد و اشخاص حقوقی بدون توجه به اینکه آن ها در یونان ساکن هستند و یا محل سکونت ثبت شده دارند، اعمال می شود.

 ب. درآمد حاصل از ملک (اجاره کوتاه مدت یا بلند مدت و غیره) مشمول مالیات است. افرادی که از درآمد اجاره بهره مند می شوند، با نرخ های مختلف (بسته به مقدار درآمد) مشمول پرداخت مالیات می شوند . اشخاص حقوقی که دارایی های ملکی دارند، با نرخ متفاوتی مالیات پرداخت می کنند، زیرا درآمد حاصل از اجاره ملک به عنوان سود محسوب می شود.

پارامترهای مهم برای بررسی قبل از خرید ملک در یونان

همانند سایر کشورها، محدودیت های خاصی برای سرمایه گذاران در خرید ملک  اعمال می شود:

الف.  در مناطق جنگلی: با توجه به قانون اساسی هلنی، نوع زمین در مناطقی که به عنوان جنگل شناخته می شوند، قابل تغییر نیست.

ب. املاک در مناطق نزدیک به مرز: پیش نیازهای خاص برای خرید در مناطق نزدیک به مرزها وجود دارد. در این مناطق، سرمایه گذاران خارجی می توانند پس از دریافت مجوز موافقت از اداره مشترک مرزی ملک خریداری کنند. محدودیت های شدیدی در این زمینه اعمال می شود و سرمایه گذاران باید قبل از خرید ملک در یونان در چنین بخش هایی، تحقیقات کامل انجام دهند.

ج.  خارج از مناطق شهری: باید توجه ویژه ای به قطعه هایی که در خارج از مناطق شهری یا مسکونی قرار دارند مبذول شود، زیرا اغلب محدودیت های مربوط به ظرفیت توسعه آنها وجود دارد  و در اکثر موارد قطعه ها را نمی توان به بخش های کوچکتر  تقسیم کرد.

د.  در خط ساحلی: توسعه املاکی که در نزدیکی ساحل قرار دارند، ممکن است تحت شرایط خاص تعیین شده توسط دولت ممنوع یا مجاز باشد.

ه.  در مناطقی که در آن آثار باستانی وجود دارد: توسعه در مناطقی که در آنجا بناهای تاریخی وجود دارد، ممکن است تحت شرایطی خاص، ممنوع یا مجاز باشد. در اکثر موارد، مجوز ویژه از اداره وزارت فرهنگ مورد نیاز است.

 و.  در مناطقی با زیبایی های طبیعی و یا تحت حفاظت محیط زیست. هر دو مورد خرید و توسعه املاک در چنین مناطقی ممکن است به دلیل محدودیت های اعمال شده توسط وزارت محیط زیست، ممنوع باشد.

خرید ملک در یونان با شرکت کنکاش

شرکت کنکاش با سابقه طولانی و در اختیار داشتن متخصصان بومی  می تواند بهترین مشاور و همراه شما برای انتخاب ملک مناسب در شهرها و جزایر مختلف یونان باشد. همچنین با به کارگیری بهترین وکلا و متخصصان خرید ملک  و اخذ اقامت یونان می توانیم در زمان چند ماه در امر خرید ملک در یونان و اخذ اقامت به شما خدمت رسانی کنیم.

 

 

 

 برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در زمینه خرید ملک در یونان با مشاوران  کنکاش تماس حاصل فرمایید.