تفاوت شهروندی و مقیم مالیاتی چیست؟

تفاوت شهروندی و مقیم مالیاتی چیست؟

اغلب افراد شهروندی را با مقیم مالیاتی اشتباه می گیرند. با این حال، شهروندی به معنای مقیم مالیاتی نیست و به صورت اتوماتیک به وضعیت مقیم مالیاتی منجر نمی شود.

برنامه های اخذ شهروندی از طریق سرمایه گذاری اغلب سوء تعبیر می شود. همین موضوع منجر به این باور عمومی شده که این برنامه ها فرار مالیاتی را تسهیل می کنند و یا استاندارد گزارش مشترک* را تحت ریسک قرار می دهند.

در حالی که مالیات بر اقامت در بسیاری از کشورها رایج است، حضور فیزیکی شرط اصلی آن است. در بعضی حوزه های قضایی، مقیم مالیاتی بر اساس مالکیت ملک یا محل اقامت، خانواده و سود مالی تعیین می شود.  برخی از حوزه‌ های قضایی حتی بر درآمد جهانی بر اساس وضعیت اقامت دائم فرد مالیات در نظر می گیرند.

وضعیت مقیم مالیاتی بستگی به قانون حضور فیزیکی 183 روز دارد. اگر فردی صرف نظر از وضعیت شهروندی، 183 روز در یک کشور حضور داشته باشد، مقیم مالیاتی آن کشور است.

برنامه های اخذ شهروندی از طریق سرمایه گذری اجتناب یا فرار از پرداخت مالیات را تسهیل نمی کنند. علاوه بر این، شهروندی به طور خودکار وضعیت مقیم مالیاتی در نظر گرفته نمی شود.

در حالی که در حدود 90 درصد از شهروندان برنامه سرمایه گذاری پس از کسب شهروندی یک کشور در آن کشور زندگی نمی کنند، غیرممکن است که مقیم مالیاتی آن حوزه قضایی را بدست آورند. شهروندان برنامه سرمایه گذاری، مالیات را در کشور محل زندگی خود پرداخت می کنند. افزایش طرح های اخذ شهروندی از طریق سرمایه گذاری یک جمعیت به نام «شهروندان سرمایه گذار»  را ایجاد کرده است.

واحد اعطای شهروندی به سرمایه گذاران در دومینیکا در وبسایت خود اعلام کرده است که «شهروندی به معنای مقیم مالیاتی نیست

تمامی کشورهایی که دارای برنامه اخذ شهروندی از طریق سرمایه گذاری هستند، با کشورهای بین المللی معاهده ای امضا کرده اند که طبق آن با قوانین اجتناب از پرداخت مالیات خود را تطبیق دهند.

 

کشورهای دارای برنامه اخذ شهروندی از طریق سرمایه گذری که در کنوانسیون همکاری متقابل در امور مالیاتی (شامل 128 عضو) فعالیت دارند و لایحه تبادل خودکار اطلاعات مالی حساب ها را با 105 کشور عضو امضاء کرده اند:

مالتا (شرکت در این برنامه برای شهروندان ایران امکان پذیر نیست)

قبرس

آنتیگوا و باربودا (شرکت در این برنامه برای شهروندان ایران امکان پذیر نیست)

دومینیکا

گرانادا (شرکت در این برنامه برای شهروندان ایران امکان پذیر نیست)

سنت کیتس و نویس (شرکت در این برنامه برای شهروندان ایران امکان پذیر نیست)

سنت لوسیا (شرکت در این برنامه برای شهروندان ایران امکان پذیر نیست)

ترکیه 

• وانواتو (شرکت در این برنامه برای شهروندان ایران امکان پذیر نیست)

مالیات برمبنای شهروندی

مالیات برمبنای شهروندی بسیار منحصر به فرد است و تنها در ایالات متحده آمریکا و اتیوپی وجود دارد. ایالات متحده آمریکا بر درآمد جهانی شهروندان  (چه در آمریکا زندگی کنند و چه در کشورهای دیگر زندگی کنند) مالیات تعیین می کند. در حالیکه تعهد مالیاتی شهروندان آمریکایی که تابعیت خود را لغو می کنند، 10 سال است، لغو شهروندی اتیوپی و تعهدات مالیاتی این کشور غیرممکن است.

مالیات مضاعف

هیچکس نمی تواند به طور همزمان مقیم مالیاتی چند کشور شود. اگر فردی شهروند دولت هایی باشد که وارد توافقنامه اجتناب از مالیات مضاعف شده باشند، می تواند این اطمینان را داشته باشد که ملزم به پرداخت مالیات در تنها یک کشور است. به این ترتیب، برای یک درآمد 2 بار مالیات پرداخت نخواهد کرد.

مالیات بر درآمد جهانی

ایالات متحده بر در درآمد جهانی همه افراد مالیات تعیین می کند. این افراد شامل دارندگان کارت سبز، شهروندان یا افراد مقیمی است که 183 روز در سال را در آن کشور زندگی می کنند. کشورهای دیگر که بر درآمد جهانی مالیات تعین می کنند شامل لیبی، کره شمالی، اریتره و فیلیپین است.

*استاندارد گزارش مشترک یک استاندارد اطلاعاتی برای تبادل خودکار اطلاعات در رابطه با حساب های بانکی در سطح جهانی، بین مقامات مالیاتی و سازمان توسعه و همکاری اقتصادی است که هدف آن جلوگیری از فرار پرداخت مالیات است.

 

 برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های اخذ تابعیت و پاسپورت دوم با مشاوران کنکاش تماس حاصل فرمایید.