اخذ اقامت پرتغال از طریق خرید ملک

اخذ اقامت پرتغال

 برنامه گلدن ویزای پرتغال، یکی از موفق ترین برنامه های مهاجرت و اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در اروپا بوده است، چرا که انعطاف و مزایای بسیاری برای سرمایه گذاران به همراه دارد. این برنامه در سال 2012 آغاز به کار کرد و تا به امروز دولت پرتغال آن را بهبود داده است.

با سرمایه گذاری به ارزش حداقل 280,000 یورو در بخش املاک پرتغال می توان به اخذ اقامت این کشور برای خانواده و فرزندان وابسته دست یافت. گلدن ویزای پرتغال را می توان هر 2 سال تمدید کرد، اما برای هر بار تمدید باید 2 هفته در کشور پرتغال ماند.

اقامت این کشور حق زندگی، کار و تحصیل در پرتغال و سفر آزادانه در حوزه شنگن را به متقاضی اعطا می کند. این برنامه تنها نیازمند 7 روز اقامت در پرتغال در هر سال است که پس از 5 سال امکان تبدیل آن به اقامت دائم و تابعیت و پاسپورت وجود دارد.

همچنین، این برنامه نیازمند حداقل 4 سفر به پرتغال در طول 5 سال است. در این 5 سال متقاضی باید یک بار برای انتخاب و خرید ملک، یک بار برای انجام پروسه انگشت نگاری و دوبار برای تمدید اقامت موقت (هر 2 سال یک بار) به پرتغال سفر کند.

کشور پرتغال

کشور پرتغال که در کرانه اقیانوس اطلس قرار گرفته است، یکی از قدیمی ترین  و معروفترین کشورها در اروپا است. این کشور یکی از آرام ترین و امن ترین کشور های جهان است.

پرتغال عضو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن است. ارز رایج کشور پرتغال از سال 2002 یورو بوده است. زبان پرتغالی، زبان رسمی این کشور است، اما انگلیسی هم مخصوصا در مناطق توریستی و در میان قشر جوان بسیار کاربرد دارد.  

یک سوم از اقتصاد کشور پرتغال مربوط به تولید و ساخت است. پرتغال تامین کننده چوب پنبه در سطح جهانی است. این کشور دارای صنعت گردشگری پررونق است. با منابع کمی از انرژی هیدروکربن، پرتغال متعهد به تولید منابع انرژی های تجدید پذیر مانند هیدرو، بادی و خورشیدی است. بیش از 40 درصد از انرژی تولیدی پرتغال از این منابع است که شامل کارآمدترین برج بادی در سراسر جهان است.

 کشور پرتغال یک کشور نسبتا کوچک با جمعیت حدودا 11 میلیون نفر است. این کشور به تاریخ غنی، فرهنگ زنده، غذاهای منحصر به فرد، آب و هوای مطلوب و سواحل فوق العاده خود افتخار می کند. 

مطالب مهم و مزایای خرید ملک در پرتغال و اخذ ویزای طلایی

اقامت پرتغال

-اخذ اقامت پرتغال نیازی به کمک بلاعوض به دولت ها و یا خرید املاک محدود و تایید شده ندارد و متقاضی می تواند هر ملکی که برای فروش در پرتغال موجود باشد را خریداری نماید.

 این برنامه تنها برنامه اخذ اقامت اروپا است که تنها با حضور فیزیکی یک هفته در سال و تنها بعد از 5 سال می تواند به دریافت اقامت دائم و شهروندی این کشور منجر شود.

 -بعد از گذشت 5 سال به شرط قبولی در آزمون زبان پرتغالی در سطح ابتدایی می توانید برای اخذ اقامت دائم و همچنین شهروندی و کسب پاسپورت اقدام نمایید. کشور پرتغال تابعیت مضاعف را به رسمیت می شناسد.

 -از طریق اخذ اقامت این کشور می توانید بدون نیاز به ویزا به تمام کشور های حوزه شنگن آزادانه سفر کنید.

 -از طریق اخذ اقامت می توانید بدون محدودیت در کشور پرتغال زندگی، کار و تحصیل کنید.

 -با سرمایه گذاری متقاضی اصلی، همسر و فرزندان وابسته تا هر سنی که باشند، می توانند اقامت را کسب نمایند.

بهترین شهرها و مناطق پرتغال برای زندگی و خرید ملک

لیسبون

لیسبون پایتخت رنگارنگ کشور پرتغال و بزرگترین شهر این کشور است. این شهر در حاشیه اقیانوس اطلس قرار گرفته است و به همین دلیل غذاهای دریایی تازه و معروفی را در این شهر می توان تجربه کرد. شهر لیسبون محبوب ترین مقصد برای متقاضیان خرید ملک است. قیمت ملک در این شهر در 2 سال اخیر 25 درصد افزایش داشته است. به طور متوسط قیمت هر متر مربع ملک در شهر لیسبون 3,500 یورو در حومه و در اطراف شهر حدود 2,000 یورو است؛ همچنین اجاره ملک نیز در لیسبون از رونق خوبی برخوردار است. به خاطر توریستی بودن شهر لیسبون اجاره دادن ملک به صورت کوتاه مدت در این شهر متداول است. یکی از مناطق محبوب در بین خارجی هایی که قصد خرید ملک در لیسبون را دارند، منطقه کشکاش است. با نیم ساعت رانندگی از این منطقه می توان به پایتخت رسید. این منطقه به شلوغی لیسبون نیست، آرامش بیشتری برای زندگی دارد و از نظر امکانات آموزشی موقعیت بسیار خوبی برای فرزندان دارد. همچنین فاصله کشکاش از ساحل تنها 30 کیلومتر است.

پورتو

پورتو دومین شهر بزرگ پرتغال بعد از لیسبون است. این شهر ساحلی در شمال غرب پرتغال قرار دارد و به لحاظ آب و هوایی معتدل و دلچسب است. بسیاری از متقاضیان خرید ملک که به دنبال شهر آرام تر و ارزان تری برای خرید ملک هستند، شهر پورتو را بیشتر می پسندند. به طور متوسط در مرکز شهر پوتو قیمت ملک برای هر متر مربع 2,000 یورو و در غیر از مرکز شهر 1,500 یورو است. محله هایی در پورتو وجود دارند که برای خرید ملک با هدف اجاره دادن بیشتر مناسب هستند. برای مثال محله ریبیرا یکی از بهترین آن هاست. متوسط اجاره در این محل از بقیه جاها بیشتر است.

اگر به دنبال خرید ملک در مرکز شهر پورتو هستید، محل کمپنها از لحاظ متوسط قیمت از سایر محله های واقع در مرکز شهر ارزان تر است.

اگر به دنبال خرید ویلا یا آپاتمانی لاکچری نزدیک به اقیانوس با مناظر خیره کننده ساحلی هستید، سری به محل معروف فوزدودورو بزنید، البته متوسط قیمت در این محل بالاتر است.

 

شهری به نام ویلانوادوگایا در نزدیکی پورتو واقع شده که در بین خارجی ها به لحاظ داشتن  محیطی گرم و خانوادگی محبوب است و البته وسایل نقلیه عمومی خوبی این شهر را به پورتو متصل می کند. 

آویرو

یکی از بهترین شهرهای پرتغال برای زندگی بدون شک آویرو است. این شهر در سواحل غربی کشور نزدیک به شهر پورتو واقع شده است. این شهر به قدری زیبا است که به ونیز پرتغال مشهور است. دانشگاه های مطرحی در این شهر واقع شده است. آویرو چندین منطقه صنعتی دارد و به همین خاطر فرصت های شغلی زیادی در این شهر وجود دارد. 

فارو

فارو بزرگ ترین شهر منطقه آلگاروه در جنوب پرتغال است. این شهر تنها 2 ساعت رانندگی با پایتخت فاصله دارد، اما به دلیل وجود امکانات مطلوبی از جمله امکانات پزشکی، آموزشی، فرودگاه، امکانات تفریحی و فرصت های شغلی فراوان، مردم این شهر را از رفتن به پایتخت بی نیاز کرده است. از ماه مارس تا سپتامبر چهره شهر به خاطر ورود توریست به کلی دگرگون می شود و به همین خاطر رونق اقتصادی خوبی در این شهر وجود دارد. قیمت ملک در این شهر به نسبت کمی بالاست، اما حتما به مزیت های آن می ارزد.

گزینه های سرمایه گذاری برای اخذ اقامت پرتغال

- خرید ملک در پرتغال به ارزش حداقل 500,000 یورو: در این گزینه موقعیت ملک، تعداد املاک خریداری شده و نوع ملک (تجاری، مسکونی و ...) اهمیتی ندارد.

-خرید ملک در پرتغال به ارزش حداقل 400,000 یورو در صورتی که ملک خریداری شده در مناطق کم جمعیت در پرتغال باشد.
-خرید ملک قدیمی در پرتغال با قدمت بالای 30 سال به شرطی که در حال بازسازی باشد و ارزش خرید و بازسازی ملک با هم حداقل 350,000 یورو باشد.
-خرید ملک قدیمی در پرتغال با قدمت بالای 30 سال در مناطق کم جمعیت پرتغال به شرطی که در حال بازسازی باشد و ارزش خرید و بازسازی ملک با هم حداقل 280,000 یورو باشد.

اقامت دائم پرتغال و شهروندی پرتغال

اقامت پرتغال

یکی از تفاوت های اقامت موقت و دائم پرتغال این است که در صورتی که دارنده اقامت موقت، ملک خریداری شده را بفروشد، اقامت خود را به صورت کلی از دست می دهد، اما اگر اقامت وی دائم باشد، فروش ملک تاثیری بر وضعیت اقامتی او نخواهد داشت. کسانی که به ارزش معین در پرتغال ملک خریداری کرده باشند و ملک را به مدت 5 سال نفروخته باشند، می توانند برای اخذ اقامت دائم پرتغال اقدام کنند.

علاوه بر اخذ اقامت دائم، متقاضی در صورت رعایت الزامات می تواند برای اخذ شهروندی و پاسپورت پرتغال اقدام کند. از آن جایی که شهروند یک کشور اتحادیه اروپا شهروند کل اتحادیه اروپا است و پرتغال عضو اتحادیه اروپا است، شهروندان پرتغال حق زندگی، کار و تحصیل را در تمام اتحادیه اروپا دارند. پاسپورت پرتغال دارای قدرت سفر بدون ویزا به 186 کشور در سراسر جهان است.

شرایط اولیه برای اخذ شهروندی پرتغال پس از 5 سال:

-متقاضی باید 18 سال به بالا باشد.

-باید حداقل 5 سال اقامت این کشور را داشته باشد.

-سطح اولیه ای از دانش پرتغالی داشته باشد.

-بر اساس قوانین پرتغال، مجرم نباشد.

-برای ایجاد شرایط مطلوب تر به منظور اخذ تابعیت و پاسپورت بتواند با جامعه پرتغال در ارتباط باشد.

کشور پرتغال تابعیت مضاعف را به رسمیت می شناسد.

نکاتی در مورد خرید ملک در پرتغال

خرید ملک در پرتغال

بعد از عبور پرتغال از بحران اقتصادی اروپا، قیمت املاک در این کشور رو به رشد بوده و البته برنامه ویزای طلایی پرتغال نقش پررنگی در این رشد داشته است. بنابراین خرید ملک در پرتغال می تواند یک سرمایه گذاری سودمند برای متقاضیان اخذ اقامت پرتغال باشد.

شرایط خرید ملک در پرتغال

لازمه خرید ملک در کشور پرتغال، افتتاح حساب بانکی با هدف گلدن ویزا تحت نظارت وکیل مهاجرتی است. وکیل مهاجرت قبل از افتتاح حساب بانکی باید برای متقاضی از اداره دارایی این کشور شماره مالیاتی دریافت کند و یک نماینده مالیاتی را  به مدت حداقل یک سال استخدام کند.

مدارک موردنیاز برای خرید ملک در پرتغال

بعد از عقد قرارداد به منظور خرید ملک و اخذ اقامت پرتغال با شرکت کنکاش یک تیم حرفه ای متقاضی را برای جمع آوری مدارک و شکل دادن پرونده راهنمایی می کند. متقاضی باید مدارکی دال بر اثبات منشا ثروت، اثبات محل سکونت و ... ارائه دهد.

سوالات رایج در برنامه اخذ اقامت پرتغال از طریق خرید ملک

اقامت پرتغال از طریق خرید ملک

الزامات کلی برنامه اخذ اقامت پرتغال از طریق خرید ملک چیست؟

الف) حفظ  سرمایه گذاری به مدت حداقل 5 سال

ب) تامین بودجه سرمایه گذاری  از خارج از کشور

ج) ورود اولیه به پرتغال با یک ویزای معتبر شنگن

د) عدم سابقه در اداره مهاجرت پرتغال و خدمات شنگن

ه) عدم سوء پیشینه 

و) رعایت شرط حضور 7 روز در سال

مدت اعتبار ویزای طلایی پرتغال چه مدت است؟

ویزای طلایی پرتغال پس از صدور برای یک دوره 1 ساله معتبر خواهد بود و پس از آن برای 2 دوره 2 ساله تمدید می شود.

آیا ویزای طلایی اعضای خانواده را نیز شامل می شود؟

اعضای خانواده سرمایه گذار می توانند برای اخذ مجوز اقامت پرتقال، همراه با متقاضی اصلی درخواست دهند. اعضای خانواده شامل همسر و فرزندان وابسته است. 

همانند متقاضی اصلی، اعضای خانواده پس از 5 سال واجد شرایط اخذ اقامت دائم و اخذ شهروندی پرتغال خواهند بود.

چگونه سرمایه گذار اصلی و اعضای خانواده می توانند پس از 5 سال اقامت دائم پرتغال را دریافت کنند؟

طبق قانون پرتغال هر فردی که مجوز اقامت موقت (مثلا ویزای طلایی) را برای مدت حداقل 5 سال داشته باشد، می تواند برای اخذ اقامت دائم اقدام کند.

سرمایه گذار و اعضای خانواده او برای اینکه بتوانند برای اخذ اقامت دائم درخواست دهند، باید از شرایط زیر برخوردار باشند:

عدم ارتکاب به جرم طی 5 سال گذشته

اثبات استقلال مالی

مدارک اثبات محل اقامت در پرتغال 

• دانش زبان پرتغالی در حد پایه

اگر اسناد تهیه شده به زبان پرتغالی نباشند، سرمایه گذار باید چه کار کند؟

هر مدرکی که به زبان پرتغالی یا انگلیسی نیست، باید ترجمه شود و ترجمه باید گواهی تائید داشته باشد.

آیا مدارک صادر شده توسط مقامات خارجی باید از شرایط خاصی برخوردار باشند؟

مدارک صادر شده توسط مقامات خارجی قبل از ارائه در پرتغال باید تائید قانونی داشته باشند. تائید قانونی مدرک به معنای مهر تائید آپوستیل طبق قرارداد کنوانسیون لاهه و یا تائید قانونی مدرک توسط کنسولگری پرتغال است.

شماره مالیاتی چیست؟ چرا سرمایه گذار به یک شماره مالیاتی نیاز دارد و چگونه می توان آن را اخذ کرد؟

شماره مالیاتی یک شماره شناسایی از جانب مقامات مالیاتی پرتغال است. اخذ شماره مالیاتی برای انجام سرمایه گذاری لازم است.

آیا امکان رد صدور  ویزای طلائی یا عدم تمدید آن وجود دارد؟

تنها در صورتی صدور یا تمدید ویزای طلائی سرمایه گذار یا هر عضو خانواده رد خواهد شد که:

الف)  حداقل مدت اقامت در پرتغال را رعایت نکرده باشد

ب) سرمایه گذاری را برای حداقل دوره 5 ساله حفظ نکرده باشد

ج) متقاضی مرتکب جرم و محکوم به زندان بیش از یک سال شده باشد

د) سرمایه گذار بر اساس ممنوعیت اعمال شده توسط کشور در دوره ممنوعیت ورود به پرتغال قرار داشته باشد

ه) سلامت عمومی را در معرض خطر قرار دهد 

و) همچنین ویزای طلایی می تواند به خاطر اختلال در نظم عمومی، امنیت عمومی و یا بهداشت عمومی رد شود.

آیا پس از گذشت 5 سال، سرمایه گذار می تواند ملک خریداری شده را به فروش برساند یا پول سرمایه گذاری شده را به کشور دیگری انتقال دهد؟

بله، سرمایه گذار فقط باید سرمایه گذاری را در طول 5  سال دوره ویزای طلایی نگه دارد.

آیا سرمایه گذار در هر زمانی که دیگر نیازی به ویزای طلایی نداشته باشد، می تواند سرمایه گذاری خود را به فروش برساند؟

بله، اما بدون اثبات حفظ سرمایه گذاری، سرمایه گذار قادر به تمدید ویزای طلائی نخواهد بود.

آیا سرمایه گذار حتما باید در ملک خریداری شده زندگی کند  یا می تواند آن را اجاره دهد؟

سرمایه گذار نیازی به سکونت در ملک ندارد و می تواند برای کسب درآمد آن را اجاره دهد.

آیا سرمایه گذار در برنامه ویزای طلایی باید برای درآمد خارجی خود در پرتغال مالیات بپردازد؟

خیر. اگر دارنده ویزای طلایی پرتغال بیش از 183 روز متوالی در پرتغال اقامت نداشته باشد، مالیات بر درآمد حاصل از خارج از کشور به او تعلق نمی گیرد. 

به کدام درآمد حاصل از پرتغال مالیات تعلق می گیرد؟

به درآمد اجاره و درآمد ناشی از سرمایه (به عنوان مثال سود سهام، و غیره) مالیات تعلق می گیرد.

لینک های مفید کشور پرتغال

International Professional Associations

 

portugalglobal.pt
aicep Portugal Global - Trade & Investment Agency

peprobe.com
Portugal Economy Probe

step.org
Society of Trust and Estate Practitioners
ibanet.org
International Bar Association
itpa.org
International Tax Planning Association
ifa.nl
International Fiscal Association

 

 

 

 

 

Country Information

 

eiu.com
Economist Intelligence Unit
countrywatch.com
Country Watch
cia.gov/library/publications/the-world-factbook/
CIA World Fact Book
mercer.com/qualityofliving
Mercer Quality of Living Reports
travel.state.gov
US State Department Travel Information
iata-travelcentre.com
IATA Travel Centre Visa Information
http://eudo-citizenship.eu/national-citizenship-laws
European Citizenship Laws
successions-europe.eu
European Succession Laws

 


برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه اخذ اقامت پرتغال از طریق خرید ملک با مشاوران کنکاش تماس حاصل فرمایید.