شرایط اقامت لهستان در سال 2019

از آنجایی که حوزه کاری شرکت کنکاش اخذ اقامت و تابعیت از طریق سرمایه گذاری است و لهستان برنامه سرمایه گذاری ندارد، بنابراین شرکت کنکاش برای اخذ اقامت اروپا از کشور لهستان اقدام نمی کند و این مقاله صرفا برای مطالعه شما جمع آوری شده است

اقامت لهستان

درباره لهستان

لهستان نهمین کشور بزرگ قاره اروپاست و در قلب اروپا قرار دارد. این کشور از غرب با آلمان، از جنوب غربی با جمهوری چک، از جنوب با اسلوواکی، از شمال شرقی با لیتوانی و روسیه، از شرق با بلاروس، از جنوب شرقی با اوکراین و از شمال با دریای بالتیک همسایه است. لهستان عضو اتحادیه اروپا، معاهده شنگن و عضو ناتو است.

 

جمعیت  لهستان 38.5 میلیون نفر است. پایتخت این کشور شهر ورشو و جمعیت آن حدود 1.5 میلیون نفر است.

هزینه زندگی در لهستان

اقتصاد لهستان در اروپا از جایگاه هشتم برخوردار است و بزرگ‌ترین در میان کشورهای اروپایی تازه استقلال‌یافته از شوروی سابق است اما به نسبت کشورهای اروپای غربی کشور ثروتمندی به حساب نمی آید. بیشتر درآمد در این کشور صرف مسکن می شود. زندگی در شهر ورشو به نسبت سایر شهرهای لهستان گران تر است.

جمعیت لهستان

جمعیت این کشور حدود 38.5 میلیون نفر است. 98.7 درصد این جمعیت نژاد لهستانی دارند و بقیه مردم از نژادهای آلمانی، اوکراینی و بلاروسی هستند.

 

مردم این کشور عمدتا کاتولیک هستند. درصد بسیار کمی از مردم ارتودوکس و پروتستان هستند.

زندگی در لهستان

لهستان کشور بسیار امنی در بین کشورهای اروپایی است. هزینه های زندگی در این کشور به نسبت سایر کشورهای اروپایی پایین است. بنابراین اگر شخصی بتواند درآمد خوبی در این کشور داشته باشد به راحتی می تواند در لهستان زندگی کند.

 

چالشی که در این کشور وجود دارد مسئله زبان است. بیشتر مردم این کشور به زبان لهستانی صحبت می کنند که یکی از سخت ترین زبان های دنیا برای یادگیری به شمار می رود. اگرچه زبان دوم این کشور انگلیسی است و این زبان در مدارس آموزش داده می شود.

پایتخت و شهرهای مهم لهستان

پایتخت لهستان شهر ورشو با جمعیتی بالغ بر 1,716,000 نفر است. این کشور دارای قدمت تاریخی است.  شهر ورشو از لحاظ آب و هوایی دارای شرایط معتدلی است ولی در زمستان شرایط آب و هوایی در این شهر کمی سخت می شود. میانگین درجه حرارت هوا در تابستان بین ۸ تا ۳۰ درجه سانتی گراد و در زمستان بین منفی ۲ تا ۱۵ درجه سانتی گراد است.

سیستم حمل و نقل عمومی در شهر ورشو، مانند دیگر شهرهای بزرگ در دنیا از استانداردهای بالایی برخوردار است. در این شهر به راحتی می توان با استفاده از اتوبوس، تراموا، مترو و تاکسی به اکثر نقاط شهر دسترسی داشت.

 

سایر شهرهای مهم لهستان، کراکوف با جمعیت 756,000 نفر، ووچ 742,000، وروتسلاو 632,000 نفر، پوزنان 556,000 نفر، گدانسیک 455,000 نفر، اشچچین و کاتوویتس هستند.

جغرافیای لهستان

کشور لهستان در اروپای مرکزی و در مجاورت دریای بالتیک قرار گرفته و 528 کیلومتر مرز ساحلی با این دریا دارد. آب و هوای لهستان چهار فصل است که باعث رونق کشاورزی و دامداری شده است و بزرگترین مزارع کشاورزی (اتحادیه اروپا) در لهستان قرار دارند؛ به طوری که کشور لهستان از مهم ترین تولید کنندگان حبوبات، میوه ها و سبزیجات و غلات به حساب می آید. در ضمن با توجه به زمین های مرغوب و دامداری های فعال در این کشور محصولات لبنی، انواع گوشت (خوک، مرغ و گاو) از تولیدات و صادرات این کشور است.

زبان اصلی لهستان

بیش از 95 درصد مردم این کشور به زبان لهستانی صحبت می کنند. درصد بسیار کمی از مردم به زبان های آلمانی، روسی و اوکراینی تکلم می کنند.

اقامت لهستان

مهاجرت به لهستان

کشور لهستان کشور زیبایی است. این کشور در قلب اروپا قرار دارد. بنابراین می توان تنها با چند ساعت رانندگی به بیشتر کشورهای اروپایی وارد شد. اقتصاد این کشور اقتصاد رو به رشد است، اما به نسبت سایر کشورهای اروپای غربی ضعیف است. بسیاری از جوانان لهستانی برای کسب درآمدهای بیشتر از کشور خود مهاجرت می کنند. البته هزینه های زندگی در این کشور نیز ارزان است. یکی از چالش های زندگی در لهستان مسئله زبان است. یادگیری زبان لهستانی آسان نیست. گرچه امروزه بیشتر جوانان لهستانی توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند.

دریافت اقامت لهستان

دریافت اقامت لهستان از روش های مختلفی مثل روش تحصیلی، روش کار و یا داشتن ایده های استارتاپی امکان پذیر است.

در بیشتر روش های نام برده، متقاضی در ابتدا اقامت موقت این کشور را دریافت می کند. این اقامت هر ۲ سال قابل تمدید است. بعد از 5 سال زندگی در لهستان متقاضی می تواند برای گرفتن اقامت دائم اقدام کند. این اقامت 10 ساله است.

 

متقاضی می تواند 3 سال بعد از گرفتن اقامت دائم و زندگی در لهستان به شرط آن که زبان لهستانی را در سطح ابتدایی یاد بگیرد برای گرفتن شهروندی این کشور اقدام کند.

اقامت لهستان

آموزش و پرورش در لهستان

سیستم اجباری تحصیل در لهستان برای کودکان از سن 6 سالگی آغاز می شود.

 

در این سیستم افراد باید دوران ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان را به پایان برسانند و اگر نخواهند وارد دانشگاه شوند، می توانند وارد بازار کار شوند. در لهستان افراد می توانند در مدارس دولتی و یا خصوصی ثبت نام کنند. 

تحصیل در دانشگاه های لهستان

بیش از 500 دانشگاه در کشور لهستان وجود دارند که از بین آن ها 12 دانشگاه در لیست 150 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. دانشگاه های لهستان از استاندارهای خوبی برخوردار هستند. در بیشتر دانشگاه های این کشور دروس به زبان انگلیسی تدریس می شود، بنابراین دانشجو های خارجی باید برای ورود به این دانشگاه ها مدرک معتبر زبان انگلیسی ارائه دهند و یا چند واحد درسی انگلیسی بگذرانند.

هزینه تحصیل در لهستان به نسبت سایر کشور های اروپایی گران نیست. برای مثال، در مقطع کارشناسی ارشد به طور متوسط هزینه تحصیل حدودا بین 3000 تا 4000 یورو در سال است. هزینه های زندگی نیز در این کشور ارزان است. پس تحصیل در لهستان می تواند برای دانشجویان بین المللی گزینه خوبی باشد.

 

از دانشگاههای ممتاز لهستان می توان به دانشگاه شهر ورشو، دانشگاه یاگیلونی شهر کراکف، دانشگاه فنی شهر ورشو، دانشگاه آدام میسکه ویچ شهر پزنان، مرکز آموزش عالی اقتصاد ورشو، دانشگاه فنی شهر وروسوا، دانشگاه معدن و متالوژی شهر کراکف و آکادمی علوم پزشکی شهر پزنان اشاره کرد.

اقتصاد لهستان

اقتصاد لهستان در اروپا از جایگاه هشتم برخوردار است و بزرگ‌ترین در میان کشورهای اروپایی تازه استقلال‌یافته از شوروی سابق است. واحد پول لهستان زلوتی جدید است که از اوایل ژانویه 1995 در این کشور رایج گردیده است. نرخ زلوتی در ژانویه 2019 نسبت به دلار آمریکا برابر با 3,75 واحد بود. مهم‌ترین صادرات لهستان را، ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل، خواربار و حیوانات زنده و فراورده‌های کشاورزی تشکیل می‌دهند. لهستان تولیدکنندهٔ سیب‌زمینی و چاودار و نیز یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان چغندر قند در اتحادیه اروپا است. حدود 70 درصد از کالاهای لهستان به کشورهای اتحادیه اروپا صادر می شود و در میان آن ها آلمان بزرگترین شریک بازرگانی لهستان به شمار می آید. صنایع کشاورزی و محصولات خوراکی، خودروسازی، ماشین سازی، کشتی سازی، کالاهای برقی، الکترونیک و شیمیایی بیشترین رشد را در صادرات داشته اند.