اخذ اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری

در سال 2008، زمانی که اروپا با بحران مالی رو به رو شد، مشکلات اقتصادی بر بازارهای املاک محلی تاثیر گذاشت و حجم سرمایه گذاری در املاک کاهش یافت. در نتیجه قیمت املاک در اروپا 20 تا 40 درصد کاهش یافت.

در تلاش برای ورود سرمایه از خارج از کشور، برخی از کشورهای جنوب اروپا برنامه های ویزای طلایی را معرفی کردند و این امکان را به وجود آوردند که افراد بالای 18 سال در کشور میزبان سرمایه گذاری کنند و در عوض، اقامت آن کشور را بدست آورند.

 اخذ اقامت از این روش در مقایسه با شیوه های دیگر اخذ اقامت نسبتا ساده تر است. متقاضیان ملزم به یادگیری زبان ملی کشور میزبان نیستند و بررسی مدارک از چند هفته تا چند ماه طول می کشد.

ثمره این برنامه ها مشخص است: هزاران سرمایه گذار خارجی از این فرصت برای به دست آوردن اقامت اروپا  استفاده کرده اند و در نتیجه ی علاقه خریداران خارجی، قیمت املاک اروپا افزایش یافته است.

 محبوب ترین برنامه ویزای طلایی اروپا مربوط به کشور پرتغال است. از آغاز برنامه تا اواخر ماه می 2018، حدود 6,300 سرمایه گذار خارجی اقامت پرتقال را به دست آوردند. از این رو میزان سرمایه گذاری در اقتصاد پرتغال در این بازه زمانی 3.8 میلیارد یورو بوده است.

اخذ اقامت در اروپا با سرمایه گذاری در چه کشور هایی امکان پذیر است؟

اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری

کشور هایی مانند پرتغال و یونان دارای برنامه های اخذ اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری هستند. اقامت از طریق سرمایه گذاری زمانی به دست می آید که متقاضی و اعضای خانواده شرایط مورد نیاز برنامه را برآورده سازند. این شرایط در کشورهای مختلف متفاوت و معمولا شامل معیارهای ذیل است:

• داشتن حداقل سرمایه مشخص

• سرمایه گذاری به ارزش تعیین شده توسط دولت ها و حفظ سرمایه گذاری به مدت تعیین شده

• برخورداری از سلامت لازم و عدم سوء پیشینه

• گذراندن آزمونهای فرهنگی و زبان

• پرداخت تمام هزینه های حقوقی، دولتی و بررسی پرونده

• تهیه اسناد لازم

مدت زمان حفظ سرمایه گذاری طبق قوانین هر کشور متفاوت است. 

روش های سرمایه گذاری برای اخذ اقامت اروپا با سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در املاک

این نوع پروژه ها مستلزم سرمایه گذاری در املاک تجاری یا مسکونی در کشور مقصد است. الزامات هر کشور می تواند از مالکیت کل ملک، مالکیت جزئی (مشترک) در یک پروژه یا اجاره ملک برای مدت زمان لازم متفاوت باشد.

در تمام گزینه های ملکی، سرمایه گذاری باید برای حداقل 3 تا 5 سال بسته به قوانین آن کشور حفظ شود. پس از گذشت مدت زمان لازم می توانید سهام خود را به ارزش روز بازار به فروش برسانید.

اوراق قرضه دولتی

خرید اوراق قرضه دولتی راهی بدون ریسک برای به دست آوردن اقامت است زیرا دولت کشور مربوطه اوراق قرضه را تضمین می کند و معولا سودی در پی ندارد. اصولا حداقل دوره حفظ سرمایه، 5 سال است.

در برخی از کشورها مانند بلغارستان، اگر اوراق قرضه دولتی بیشتری خریداری کنید، تابعیت آن کشور را سریعتر کسب خواهید کرد.

کمک مالی بلاعوض به دولت

این نوع سرمایه گذاری نیازمند اهدای مبالغ قابل توجه به صندوق تأیید شده یا خیریه در یک کشور خاص است. این روش بشردوستانه برای کمک به توسعه اقتصادی کشور مقصد است.

مزایای اخذ اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری

• بهره مندی از اکثر مزایای اجتماعی که شهروندان دریافت می کنند، از جمله پوشش خدمات درمانی

• زندگی، تحصیل، کار و یا انجام کسب و کار در هر نقطه از کشور محل اقامت *

• تحت شرایط خاص، پس از چند سال امکان درخواست شهروندی وجود دارد

• اگر فردی اقامت اتحادیه اروپا را داشته باشد، می تواند بدون ویزا در کشور های حوزه شنگن سفر کند.

* در برخی کشورها، توانایی "کار" به معنی جستجو برای کار نیست. کشورهایی مانند یونان و قبرس اجازه می دهند که فرد با داشتن اقامت دائم  در حرفه خود کار کند، اما به عنوان نیروی کار کشور نمی تواند استخدام شود.

تفاوت بین اقامت و تابعیت

تابعیت (شهروندی)

شهروند یک کشور دارای حقوقی است که شامل حال فردی که اقامت آن کشور را دارد، نمی شود. شهروند این اطمینان را دارد که وضعیت و حقوق وی برای تمام طول عمرش حفظ می شود. همچنین، شهروندی به فرزندان منتقل می شود.

اقامت

اقامت هر کشور بسته به قوانین آن کشور می تواند به صورت دائم یا موقت باشد. افرادی که اقامت یک کشور را دارند، باید الزاماتی مانند حفظ سلامتی و عدم سوء پیشینه را حفظ کنند تا بتوانند اقامت کشور مد نظر را داشته باشند. در غیر این صورت، ممکن است حق اقامت از آن ها گرفته شود.

اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری با شرکت کنکاش

شرکت کنکاش متخصص اخذ اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری می باشد. با 30 سال تجربه تنها حوزه فعالیت شرکت کنکاش، انواع روش های اخذ اقامت و پاسپورت از طریق سرمایه گذاری است و با تجربه و شبکه وسیعی از متخصصان حرفه ای که در اختیار دارد، همواره صادقانه همراه سرمایه گذاران بوده است.

 

 

برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های اخذ اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری با مشاوران کنکاش تماس حاصل فرمایید.