اقامت اروپا از طریق تمکن مالی

شرکت کنکاش برای اخذ اقامت اروپا تنها از روش های سرمایه گذاری در خرید اوراق قرضه و خرید ملک اقدام می کند و این مقاله صرفا برای مطالعه و کسب اطلاعات بیشتر شما گردآوری شده است.

اقامت اروپا از طریق تمکن مالی

در دنیا فرهنگی وجود دارد که افراد در سنین جوانی در کشور خود کار می کنند، اما پس از بازنشسته شدن تصمیم میگیرند که در کشوری جذاب تر زندگی کنند. این گونه افراد معمولا از طریق تمکن مالی برای اخذ اقامت اروپا  اقدام می کنند. به همین سبب، به اقامت تمکن مالی، اقامت افراد بازنشسته هم گفته می شود.

 افرادی که متقاضی اخذ اقامت اروپا از طریق تمکن مالی هستند، باید ثابت کنند که سرمایه لازم برای تامین خود و خانواده در مدت زمان اقامت در کشور مقصد را دارند. این افراد به هیچ وجه حق کار کردن در کشور مقصد را ندارند و باید مانند توریست دائمی در آن کشور زندگی کنند.

دولت هایی که برنامه های تمکن مالی را ارائه می دهند، از این طریق می توانند سرمایه قابل توجهی را وارد کشور خود کنند. یکی از بهترین روش های کسب درآمد برای کشور ها، جذب توریست است. با برنامه های تمکن مالی، افراد مانند توریست در کشور زندگی می کنند و بدون دریافت هیچ گونه حقوق ماهانه و یا کسب سود، سرمایه را وارد آن کشور می کنند.

اخذ اقامت اروپا از طریق تمکن مالی تنها به درد افرادی می خورد که سرمایه لازم برای اداره زندگی را از قبل دارند و مایل هستند در کشوری به غیر از کشور خود به استراحت و تفریح بپردازند.

از آنجایی که تمام برنامه های تمکن مالی دارای شرط حضور به مدت حداقل 6 ماه هستند، این برنامه ها برای افرادی مانند مدیران و پزشکان که باید در کشور خود حضور داشته باشند، مناسب نیست.

در صورتی که افراد حداقل 6 ماه در سال را در کشور مقصد حضور داشته باشند، این اقامت با توجه به شرایط روز آن کشور ممکن است دوباره به مدت یک سال تمدید شود و در صورتی که فردی 5 سال اقامت یک کشور اروپایی را داشته باشد، می تواند برای اخذ اقامت دائم آن کشور اقدام کند. با این حال، این نوع اقامت اصولا 5 سال پشت سر هم تمدید نمی شود و در نتیجه این روش، برای افرادی که تصمیم جدی برای اخذ اقامت دائم و شهروندی اروپا دارند، گزینه مناسبی نیست.

توصیه شرکت کنکاش به متقاضیان اخذ اقامت اروپا از طریق تمکن مالی این است که فقط و فقط در صورتی که به دنبال تنوع و تفریح در اروپا هستند و تصمیم جدی برای آینده ندارند، به سمت اخذ اقامت از این طریق بروند. در غیر این صورت، مخصوصا در شرایطی که امکان حضور 6 ماه در سال در آن کشور نباشد، اخذ این نوع اقامت، تنها اتلاف وقت است و نتیجه ای در بر نخواهد داشت.

برای اخذ اقامت اروپا از طریق تمکن مالی، باید به سفارت کشور مد نظر مراجعه کنید و درخواست خود را به همراه مدارک لازم ارائه دهید. در صورتی که با در خواست شما موافقت شود، ویزای یک ساله اقامت آن کشور به شما  اعطا می شود.

با اخذ اقامت کشورهای اروپایی، حق سفر بدون ویزا به کشور های حوزه شنگن را بدست می آورید و در صورتی که قصد اخذ ویزای کشور هایی نظیر آمریکا و کانادا را داشته باشید، شانس بهتری در دریافت ویزا خواهید داشت. همچنین، همسر و تمامی فرزندان بدون شرط سنی مجاز به زندگی در آن کشور هستند. علاوه بر این، امکان افتتاح حساب بانکی در بانک های معتبر اروپایی برای دارندگان اقامت تمکن مالی وجود دارد.

در برنامه های اخذ اقامت اروپا از طریق تمکن مالی، نیازی به خرید ملک یا کمک بلاعوض وجود ندارد. همچنین از آنجایی که متقاضی حق کار کردن ندارد، در نتیجه ملزم به پرداخت مالیات نیست.

 از معایب برنامه های تمکن مالی، نیاز به درآمد بالا و نداشتن اجازه کار است. علاوه بر این، طبق قوانین برخی از کشور ها، با اخذ تمکن مالی بک کشور، فرزندان ملزم به تحصیل در مدارس آن کشور می شوند. برای مثال، در صورتی که متقاضی اخذ اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی باشید و  فرزندان شما در سنین بین 6 الی 16 سال باشند، به دلیل این که تحصیل در این سنین در اسپانیا اجباری است، فرزندان شما ملزم به تحصیل در مدارس اسپانیا خواهند بود.

مدارک لازم برای دریافت این نوع اقامت شامل مواردی از جمله پاسپورت معتبر با حداقل یک سال اعتبار، سند ازدواج در صورتی که همسر هم قصد اخذ اقامت داشته باشد، گواهی عدم سوء پیشینه از کشور مبدا، مدارک درآمدی با حداقل مبلغ لازم برای درخواست اقامت تمکن مالی کشور مدنظر، بیمه درمانی و .... است.

از دید منطقی ادعای اخذ اقامت دائم و شهروندی یک کشور اروپایی از روش تمکن مالی کمی دور از ذهن است، چرا که بیشتر کشورهای اروپایی برنامه های اعطای اقامت و شهروندی از طریق سرمایه گذاری دارند و با این روش سرمایه عظیمی را وارد کشور خود می کنند. برای مثال کشور قبرس پاسپورت خود را در ازای سرمایه گذاری به ارزش 2 میلیون یورو اعطا می کند؛ یا کشورهای اسپانیا و پرتغال برنامه اعطای اقامت از طریق خرید ملک به ارزش حداقل نیم میلیون یورو دارند. بنابراین احتمال تمدید اقامت موقت از طریق تمکن مالی طی چند سال متوالی و تبدیل شدن آن به اقامت دائم و شهروندی بسیار بعید است.

 

مقاله مرتبط: اقامت پرتغال از طریق خرید ملک

هیچ تضمینی در تمدید اقامت از طریق تمکن مالی وجود ندارد

به طور خلاصه، اگرچه بسیاری از شرکت های مهاجرتی ادعا می کنند که اخذ اقامت اروپا از روش تمکن مالی، یکی از سریعترین و آسان ترین روش های اخذ اقامت از کشور های اتحادیه اروپا است، اما این اقامت ممکن است فقط برای سال اول اعطا شود تا متقاضی یک سال کامل را به صورت توریستی در آن کشور زندگی کند و سرمایه خود را به آن کشور تزریق کند. در نتیجه اگر قصد برنامه ریزی جدی برای آینده خود و خانوده دارید، اصلا و ابدا به برنامه های تمکن مالی اتکا نکنید، زیرا هیچ تضمینی وجود ندارد که این اقامت مجددا تمدید شود.

  

 

برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های اخذ اقامت اروپا با مشاوران کنکاش تماس حاصل فرمایید.