شرایط اقامت اتریش در سال 2019

از آنجایی که حوزه کاری شرکت کنکاش اخذ اقامت و تابعیت از طریق سرمایه گذاری است و اتریش برنامه سرمایه گذاری ندارد، بنابراین شرکت کنکاش برای اخذ اقامت اروپا از کشور اتریش اقدام نمی کند و این مقاله صرفا برای مطالعه شما جمع آوری شده است

اقامت اتریش

اشخاصی که شهروند اتحادیه اروپا نیستند و قصد دارند بیش از ۶ ماه در اتریش بمانند، باید مجوز اقامت اتریش را دریافت کنند. 

درباره اتریش

اتریش یکی از کشورهای اروپای مرکزی است و پایتخت آن وین است. این کشور از شمال با آلمان و جمهوری چک، از شرق با اسلواکی و مجارستان، از جنوب با ایتالیا و اسلوونی و از غرب با سوئیس و لیختن اشتاین هم‌مرز است.

رود دانوب در شهر وین

دانوب رودی در اروپا است که از جنگل سیاه در آلمان سرچشمه می‌گیرد و در ناحیهٔ دلتای دانوب در کشور رومانی به دریای سیاه می‌ریزد. یکی از جاذبه های توریستی وین، کانال دانوب است که از قلب بخش مرکزی شهر وین می گذرد و کافه ها و رستوران های اطراف آن بر زیبایی های این شهر افزوده است.

فرهنگ و آداب و رسوم اتریش

فرهنگ اتریش بسیار متأثر از سنت های کاتولیک است و زندگی و قوانین روزمره کاملاً سکولار در آنجا حکم فرما است. انسجام و صبر اجتماعی در جامعه اتریش از اهمیت بالائی برخوردار است. غذاهای اتریشی سبک اروپای مرکزی را منعکس می کنند.

شرایط آب و هوایی اتریش

اتریش در منطقه آب و هوایی معتدل واقع شده است. در غرب و شمال غربی نفوذ آب و هوای معتدل اقیانوس اطلس  و در شرق نفوذ آب و هوای قاره ای با شدت بیشتری احساس می شود. مناطق جنوب شرقی اتریش تابستان های طولانی تر و گرمتر و تقریباً مدیترانه ای دارند. در بخش غربی کشور نفوذ آب و هوای معتدل اقیانوس اطلس به شدت احساس می شود. زمستان ها معمولاً معتدل و تابستان ها گرم است. درجه حرارت تا حد زیادی به ارتفاع بستگی دارد، به طور میانگین در ازاء هر 300 متر افزایش ارتفاع، 5 درجه سانتی گراد از دما کاسته می شود.

اقامت اتریش

هزینه زندگی در اتریش

وین یک مقصد گران قیمت برای مهاجران است و از بین 209 شهر در رتبه 51 قرار گرفته است. مهاجرانی که برای کار به اتریش مهاجرت می کنند، باید اطمینان حاصل کنند که حقوق آن ها به اندازه کافی بالا است که بتوانند هزینه های زندگی را راحت بپردازند.

 

از زمان پیوستن به اتحادیه اروپا، هزینه های اساسی مانند مواد غذایی مطابق با سایر کشورهای اتحادیه اروپا افزایش یافته است. محصولات موجود در اتریش از سراسر اروپا تامین می شوند.

خريد كردن در اتریش

اتریش یک مکان توریستی ارزان در اروپا نیست، اما بازدید کنندگان آن را مکانی عالی برای خرید می دانند.

غذا و نوشیدنی با قیمت های مختلفی موجود است. تعداد زیادی رستوران ارزان قیمت وجود دارند که غذاهای محلی و بین المللی خوبی سرو می کنند. وعده های غذایی اصلی به طور متوسط بین 5 تا 7 یورو هزینه دارند. نوشیدنی بین 1 تا 3 یورو هزینه دارد. البته رستوران های لوکس با قیمت های بالاتر مخصوصا در مرکز شهرها فراوان هستند. در این مکان ها باید برای یک وعده غذایی اصلی بین 11 تا 18 یورو هزینه پرداخت کنید.

 

ناگفته نماند که قیمت مواد غذایی و نوشیدنی در سوپر مارکت ها ارزان تر است: یک لیتر نوشیدنی به اندازه 2.50 یورو، یک عدد نان تقریبا 1.50 یورو و یک پیتزا یخ زده به طور متوسط 2.50 یورو هزینه دارد.

جذابیت های اتریش

کوه های آلپ اتریش را به مقصدی جهانی برای دوست داران اسکی تبدیل کرده است. مناظر و شهرهای کوچک و بزرگ بازتابی از تاریخ و فرهنگی هستند که قرن ها در اتریش توسعه یافته است. علاوه بر کوه ها و مناظر زیبا، وین پایتخت اتریش، جایی است که شما هنوز هم می توانید فضای باستانی هابسبورگ را در آن جا احساس کنید.

 

سایر مقاصد گردشگری معروف در اتریش شامل شهرهای تاریخی سالزبورگ، گراس و اینسبروک هستند. جاذبه های فرهنگی و موزه های هر شهر بسیار غنی و در سطح جهانی هستند.

اقامت اتریش

فواید اخذ اقامت اتریش

اجازه اقامت در ابتدا برای مدت یک سال صادر می شود و پس از آن می تواند بدون وقفه تمدید شود. پس از 10 سال اقامت قانونی، می توان درخواست تابعیت اتریش را داد. به عنوان شهروند اتریشی، شما می توانید در هر زمان و در هر کشور دیگری در اتحادیه اروپا زندگی و کار کنید.

پاسپورت اتریشی از شهرت بسیار خوبی برخوردار است و سفر بدون ویزا به ایالات متحده را ممکن می سازد.

 

هنگامی که طبق قانون شهروندی اتریش تابعیت این کشور را به دست می آورید، شما و خانواده شما از مزایای کامل شهروندی برخوردار می شوید که می تواند به نسل های بعدی منتقل شود.

مهاجرت کاری به اتریش

شما می توانید با ویزای کاریابی وارد اتریش شوید و به دنبال یافتن شغل مورد نظر باشید. اگر در مدت اعتبار ویزا پیشنهاد اشتغال دریافت کنید، می توانید برای دریافت کارت «قرمز-سفید-قرمز» در اتریش اقدام کنید. دارنده کارت «قرمز-سفید-قرمز» اجازه اقامت موقت دریافت می کند. این شرایط مناسب برای افرادی است که قصد دارند به طور دائم در اتریش مستقر شوند. کارت «قرمز-سفید-قرمز» فقط در صورتی صادر می شود که متقاضی بتواند ثابت کند که شغل مناسبی پیدا کرده است.

کار در اتریش

اقتصاد اتریش در حال حاضر قوی  و پایدار است و برخلاف سایر کشورهای اروپایی، تحت سلطه شرکت های کوچک و متوسط قرار دارد. در حالی که تعدادی از صنایع از فرصت های شغلی در طول سال بهره مند می شوند، بقیه دچار کمبود نیروی کار هستند.

پیشنهاد کاری در اتریش

شما می توانید با استفاده از خدمات آنلاین موقعیت های شغلی خالی در اتریش را از کشور خود جستجو کنید. اگرچه محبوبیت برنامه های آنلاین در اتریش رو به افزایش است، اما همه کارفرمایان با این روش موافق نیستند. ممکن است مجبور شوید درخواست خود را از طریق ایمیل ارسال کنید.

هنگام  ارسال درخواست، رزومه  خود را به همراه مدارک تحصیلی ارسال کنید. جزئیات مختصری از تجربه کاری قبلی مرتبط، کار داوطلبانه و علایق شخصی و همچنین اطلاعات تماس و تحصیلات قبلی خود را در رزومه درج کنید.

 

رزومه شما باید حداکثر 2 صفحه باشد و همراه با یک کاور لتر، که هر دو به زبان آلمانی ترجمه شده اند، ارسال شوند.

مشکلات برای دریافت پیشنهاد کاری در اروپا

یافتن کار در اروپا کار آسانی نیست، اما برخی از متقاضیان در این زمینه عملکرد بسیار خوبی داشته اند. بیشتر موقعیت های شغلی در کشورهای اروپایی نسبت به سایر کشورها پایدارتر هستند، از این رو تقاضا برای اشتغال بالا و رقابت دشوارتر شده است. شهروندان اتحادیه اروپا بدون داشتن ویزای کار امکان کار در کشورهای مختلف اتحادیه اروپا را دارند، در صورتی که متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا در ابتدا ناگزیر به اخذ ویزای کاری هستند. 

روش پیوست به خانواده

اعضای خانواده فرد مقیم در اتریش که قصد پیوستن و اقامت در اتریش را برای مدت بیشتر از 6 ماه دارند، نیاز به دریافت مجوز اقامت دارند. شریط کلی برای دریافت مجوز اقامت برای الحاق به خانواد شامل موراد زیر است:

درآمد کافی برای هزینه زندگی:

فرد مقیم باید درآمد ثابت و منظم داشته باشد تا بتواند بدون نیاز به کمک های دولتی هزینه های زندگی خود را تأمین کند.

همچنین درآمد وی باید برابر یا بالاتر از نرخ درآمد استاندارد باشد. در سال 2019 ، این نرخ درآمد استاندارد برای مجردها 933.06 یورو، برای زوج های متاهل 1,398.97 یورو و برای هر کودک 143.97 یورو اعلام شده است.

پوشش بیمه درمانی:

فرد مقیم باید دارای بیمه درمانی باشد که بتواند از مزایای خدمات درمانی اتریش استفاده کند و همه حوادث را پوشش دهد.

محل سکونت مطابق با استانداردهای محلی:

 

فرد مقیم باید مدرکی ارائه دهد که نشان دهنده جزئیات محل سکونت (به عنوان مثال ارائه اجاره نامه) و در نظر گرفتن فضای زندگی برای خانواده خود مطابق با استانداردهای محلی است.

خرید ملک در اتریش

کشور اتریش برنامه رسمی برای اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در خرید ملک ندارد.

تحصیل در اتریش

فارغ التحصیلانی که تحصیلات کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه های معتبر در اتریش با موفقیت به اتمام رسانده اند، می توانند پس از اتمام مدت مجوز اقامت خود برای یافتن کار به مدت 6 ماه دیگر در اتریش اقامت داشته باشند و در صورت یافتن شغل مطابق با مدرک تحصیلی و دریافت یک قرارداد کار معتبر و اثبات حقوق معادل با حقوق معمول فارغ التحصیلان، برای دریافت کارت اقامت «قرمز-آبی-قرمز» درخواست دهند.

فارغ التحصیلان دارای کارت اقامت «قرمز-آبی-قرمز» پس از گذشت 12 ماه می توانند دسترسی نامحدود به بازار کار داشته باشند.

 

این آیین نامه برای فارغ التحصیلانی که فقط دوره لیسانس خود را در اتریش گذرانده اند، صدق نمی کند.

اجازه کار همزمان با تحصیل در اتریش

همه دانشجویان بین المللی همزمان با تحصیل در اتریش می توانند مشغول به کار شوند. با این وجود، تعداد ساعتی که می توانند کار کنند، بستگی به ملیت و داشتن مجوز اقامت معتبر (ویزای تحصیلی) دارد. به عنوان مثال، دانشجویان اتحادیه اروپا و سوئیس می توانند بدون مجوز اقامت در اتریش آزادانه کار کنند. توجه داشته باشید که برخی از دانشگاه ها ممکن است به منظور تکمیل به موقع واحدهای درسی، تعداد ساعات کاری را کنترل کنند.

 

 

برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های اخذ اقامت اروپا با مشاوران کنکاش تماس حاصل فرمایید.