شرایط اقامت آلمان در سال 2019

از آنجایی که حوزه کاری شرکت کنکاش اخذ اقامت و تابعیت از طریق سرمایه گذاری است و آلمان برنامه سرمایه گذاری ندارد، بنابراین شرکت کنکاش برای اخذ اقامت اروپا از کشور آلمان اقدام نمی کند و این مقاله صرفا برای مطالعه شما جمع آوری شده است

اقامت آلمان

آلمان چهارمین کشور جهان از نظر تولید ناخالص داخلی، بزرگترین صادرکننده کالا و دومین کشور واردکننده کالا در جهان است. این سطح گسترده از فعالیت  های اقتصادی و تقاضای بالای نیروی کار، آلمان را به کشوری مهاجر پذیر تبدیل کرده است.

اخذ اقامت آلمان، که یکی از روش های اخذ اقامت اروپا است، از روش هایی نظیر ویزای کار و ویزای تحصیل امکان پذیر است.

درباره آلمان

آلمان کشوری در قاره اروپا است که از شمال با دریای شمال، دانمارک و دریای بالتیک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند هم مرز است.

 

 آلمان یکی از ثروتمندترین کشورهای قاره اروپا و یک اقتصاد بزرگ در سطح جهانی است. اقتصاد آلمان بر پایه علوم و تکنولوژی بنا شده است. 

اشتغال در آلمان

نرخ بیکاری در آلمان نسبتا پائین است و تا پایان مارس 2019 به ۳.۲ درصد رسیده است. شمار افراد شاغل به ۴۲ میلیون و ۷۰ هزار نفر رسیده است و شمار افراد بیکار ثبت شده برابر با یک میلیون و ۳۸۰ هزار نفر است.

زبان رسمی آلمان

زبان رسمی آلمان، آلمانی است که پرکاربردترین زبان اتحادیه اروپا است. کاربران این زبان در کشورهای آلمان، اتریش، سوئیس، لیختن‌اشتاین، لوگزامبورگ، شرق بلژیک، آلتو آدیجه، آلزاس، لورن و جنوب دانمارک در اکثریت هستند. این زبان در آلمان، اتریش، بخشی از سوئیس، تیرول جنوبی (ایتالیا)، بخشی از بلژیک و لیختن اشتاین زبان رسمی به حساب می‌آید.

اخذ پاسپورت آلمان

اخذ پاسپورت آلمان از طریق کار، تحصیل، تولد، ازدواج و ... مقدور است. 

فواید اخذ پاسپورت آلمان

با اخذ پاسپورت آلمان شما شهروند اتحادیه اروپا خواهید شد و از حقوق و مزایای فراوانی از جمله  حق رای، حق سفر  بدون ویزا به ۱۶۶ کشور دنیا، دسترسی به بازار کار و حتی استخدام در سمت های دولتی و بسیاری از مزایای دیگر برخوردار خواهید شد. 

هزینه زندگی در آلمان

هزینه های زندگی در آلمان در ماه در حدود 850 یورو است. در مقایسه با برخی از کشورهای اروپایی، هزینه زندگی در آلمان خیلی گران نیست. هزینه های غذا، مسکن، لباس و فعالیت های فرهنگی اندکی بالاتر از میانگین اتحادیه اروپا است.

مهاجرت کاری آلمان-نیروی متخصص

آلمان کمبود وضعیت کارگران ماهر و افراد متخصص را اعلام کرده است. این کشور دائماً در جستجوی جذب مهندسین، متخصصان فناوری اطلاعات، پزشکان و سایر متخصصان واجد شرایط است.

 

 برای ترغیب چنین افرادی برای مهاجرت به آلمان، مقامات اداره مهاجرت  الزامات سخت برای اخذ ویزای کاری آلمان را راحت تر کرده اند.

ویزای شغلی آلمان-ویزای کاری آلمان

آلمان کشوری است که نه تنها برای آلمانی ها بلکه برای اتباع کشورهای دیگر نیز موقعیت های شغلی فراوان دارد. این سرزمین اختراع و نوآوری، چهارمین اقتصاد بزرگ جهان و پایگاه شرکت های شناخته شده جهان است. به همین ترتیب، فرصت یافتن شغل و سکونت برای بسیاری از غیر آلمانی ها فراهم شده است.

 

ویزای کار آلمان فرصتی برای افراد خارجی واجد شرایط برای اقامت در آلمان و کار در زمینه تخصص خود است. دارنده ویزا می تواند تا حداکثر 2 سال با امکان تمدید ویزا، در آلمان کار و زندگی کند و بعداً متقاضی دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا یا انواع دیگر مجوزهای اقامت دائم شود.

اقدامات مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری آلمان

یافتن شغل در آلمان

اقدام برای اخذ ویزای کار آلمان

 رفتن به آلمان و دریافت اجازه اقامت

واجد شرایط بودن متقاضیان ویزای کاری آلمان

معیارهای واجد شرایط  بودن برای اخذ ویزای کار آلمان:

·         افراد با تخصص بالا به ویژه:

. محققان با دانش فنی ویژه

         . افراد متخصص در امر آموزش در سمت های برجسته یا هیات علمی در سمت های برجسته

·         نقل و انتقالات میان شرکتی، به ویژه:

. مدیران

          . متخصصین

علاوه بر این، اتباع کشورهای دیگر با مدرک دانشگاهی یا  مهارت های فنی و حرفه ای غیر دانشگاهی، در صورت رعایت شرایط مربوطه، واجد شرایط دریافت ویزای کار آلمان هستند: 

·         در حرفه ای که می خواهید در آن مشغول به کار شوید، کمبود کارگران ماهر وجود داشته باشد

·         یک پیشنهاد شغلی واقعی داشته باشید 

·         تحصیلات شما باید در آلمان مدرک معادل داشته باشد

قرار ملاقات در سفارت

وقت مصاحبه سفارت را باید از پیش رزرو نمائید. 

مدارک مورد نیاز برای ویزای کاری آلمان

مدارک و مصاحبه ویزا بخش مهمی از درخواست شما برای ویزای کار آلمان را تشکیل می دهند. اطمینان حاصل کنید که تمام مدارم را طبق دستورالعمل های ارائه شده جمع آوری کرده اید. مدارک شامل موارد ذیل است:

. فرم تکمیل شده درخواست.

. دو قطعه عکس پاسپورتی

. پاسپورت معتبر 

. تاییدیه آدرس محل سکونت

. بیمه مسافرتی

. قرارداد کار/پیشنهاد شغلی

. تأییدیه توسط آژانس استخدام فدرال (در صورت امکان)

. رزومه به روز شده که نشان دهنده مدارک تحصیلی و تجربیات کاری است

. اثبات صلاحیت: دیپلم ها، گواهینامه ها و یا هر چیز دیگری که صلاحیت متقاضی را اثبات کند

. نامه ای که هدف و مدت دقیق اقامت را توضیح می دهد

. اثبات عدم سابقه کیفری

. اثبات پرداخت هزینه ویزا 

. اظهارنامه صحت اطلاعات

فرم درخواست و حضور در روز مصاحبه

پس از تکمیل فرم درخواست ویزای کار در سایت سفارت آلمان، 2 نسخه از آن را تهیه و امضا کنید و در روز مصاحبه به همراه کپی مدارک همراه خود داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که در روز مصاحبه و در زمان مقرر به موقع حضور داشته باشید. 

مدت زمان بررسی صدور ویزای کار در سفارت آلمان

مدت زمان بررسی ویزای کاری طولانی مدت آلمان ممکن است از یک تا 3 ماه طول بکشد. این مدت زمان به تعداد درخواست هایی که سفارت در آن زمان دریافت می کند و همچنین به وضعیت متقاضی بستگی دارد.

اخذ اقامت آلمان به روش ازدواج

هر فردی که با یک شهروند آلمانی ازدواج کند، پس از 3 سال اقامت قانونی در آلمان، واجد شرایط دریافت شهروندی است. در هنگام درخواست، باید حداقل 2 سال از زمان ازدواج گذشته باشد. الزامات عمومی برای شهروندی نیز باید اعمال شوند.

شرایط همسر برای ویزای پیوستن یا الحاق به خانواده در آلمان

مطابق قانون آلمان، هر فرد بالغی که با ویزای الحاق به خانواده  به آلمان می آید و ساکن می شود، می تواند اجازه کار دریافت کند. با این حال، فردی که متقاضی می خواهد به او ملحق شود باید دارای شرایط زیر باشد:

فرد ساکن باید مجوز اقامت و اجازه اشتغال داشته باشد.

فرد ساکن باید دارای کارت آبی اتحادیه اروپا باشد.

فرد ساکن باید به عنوان یک محقق یا یک فرد متخصص در آلمان حضور داشته باشد. 

البته، اعضای خانواده که قصد مهاجرت دارند نیز باید مدارک لازم را داشته باشند. 

مدارک لازم برای ویزای الحاق به خانواده  آلمان

اثبات اسکان - که نشان می دهد فرد ساکن در آلمان به اندازه کافی در خانه خود فضا برای متقاضی دارد.

اثبات مهارت زبان آلمانی حداقل در سطح A1

گواهی ثبت ازدواج که توسط یک افسر خارجی تأیید شده است، به آلمانی ترجمه شده و به تائید سفارت آلمان رسیده است

اگر همسر ملیت آلمانی دارد، باید یک نسخه از پاسپورت آلمانی و کارت شناسایی آلمانی ارائه شود

اگر همسر یک فرد غیر آلمانی ساکن آلمان باشد، اثبات اقامت قانونی و پاسپورت آن ها باید ارائه شود

فرزندان:

شناسنامه

اثبات ملیت کودک 

اثبات حق نگهداری و حضانت توسط والدین مقیم آلمان باید ارائه شود

روش تحصیلی آلمان

یکی از روش های مهاجرت به آلمان اخذ ویزای تحصیلی است. اگر ویزای تحصیل در آلمان را دریافت کنید و تحصیلات خود را به اتمام برسانید، می توانید برای جستجوی شغل برای مدت زمان محدود در آلمان بمانید.

اگر بتوانید در این مدت شغلی بیابید، مجاز به اقامت در آلمان خواهید شد. بر طبق آمار  54 درصد از دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود در این کشور می مانند و مشغول به کار می شوند.

زبان تحصیل در آلمان

در حالی که آلمانی به طور کلی زبان اصلی آموزش در این کشور است، بسیاری از رشته ها در دانشگاه های بین المللی به ویژه در سطح کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی تدریس می شوند. اگر تصمیم دارید که به زبان انگلیسی تحصیل کنید و زبان انگلیسی زبان اول شما نیست، باید سطح دانش زبانی خود را با آزمون زبان انگلیسی مانند IELTS یا TOEFL اثبات کنید.

 

 

برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های اخذ اقامت اروپا با مشاوران کنکاش تماس حاصل فرمایید.