آیا برنامه اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری وجود دارد؟

اقامت آلمان

چگونه می شود برای اخذ اقامت آلمان اقدام کرد؟

زندگی در آلمان یک ماجراجویی هیجان انگیز است. در این کشور افراد مختلف زندگی می کنند و فرصت ها بی پایان هستند. شهرهای مجلل و طبیعت زیبا از ویژگی های برجسته این کشور هستند و شما از سفرهای مکرر به آنجا پشیمان نخواهید شد.

آلمان کشوری است که به تشریفات اداری زیاد شهرت دارد. بنابراین برای اخذ اقامت این کشور ناچار به طی یک سری مراحل اداری می باشید.

 در این مقاله، روال اخذ اقامت آلمان را به سادگی برای شما بیان کرده ایم.

مجوز اقامت آلمان چیست؟

اگر تنها هدف شما بازدید از آلمان برای اهداف توریستی است، مجبور نیستید برای مجوز اقامت اقدام کنید. یک ویزای توریستی اجازه می دهد تا به مدت 90 روز در آلمان بمانید تا این کشور و هر آنچه برای ارائه دارد را کشف کنید. اقامت بیش از 90 روز بدون اخذ مجوز اقامت آلمان امکان پذیر نیست.

بنابراین مجوز اقامت آلمان اجازه می دهد تا بیشتر از 90 روز در آلمان حضور داشته باشید. در آن زمان شما می توانید به تحصیل، کار یا مشارکت در فعالیت های دیگر در این کشور بپردازید.

 اما چگونه می توان دانست که نیاز به اخذ مجوز اقامت آلمان  دارید یا ندارید؟ به استثنای افرادی که از کشورهای اتحادیه اروپا، سوئیس، نروژ، ایسلند و لیختن اشتاین هستند، تمام اتباع خارجی دیگر برای اینکه بتوانند بیش از 90 روز در آلمان بمانند نیاز به کسب مجوز اقامت دارند.

انواع مجوزهای اقامتی آلمان

بسته به طول اقامت شما و الزامات مورد نیاز، مجوز اقامت آلمان متفاوت می باشد. به طور کلی، سه مجوز اقامت وجود دارد که به شما اجازه می دهد در طول دوره های مختلف در آلمان بمانید.

مجوز اقامت موقت آلمان

 هنگامی که شما  اقامت موقت آلمان را دریافت می کنید، تنها مجاز به یک سال اقامت در آلمان می باشید. با این حال، چنانچه وضعیت شما تغییر نکند و شرایط لازم را برآورده سازید، می توانید آن را تمدید کنید.

اقامت موقت آلمان به اتباع خارجی در صورتی که دلیل خاصی برای اقامت در آلمان داشته باشند اعطا می شود. هنگامی که برای این نوع مجوز درخواست می دهید، دلیل اینکه چرا می خواهید بمانید را باید ذکر کنید تا در کارتی که برای شما صادر می شود، مشخص شود. پس از آن شما نمی توانید فعالیتی را انجام دهید که مجوز اقامت شما اجازه نمی دهد. به عنوان مثال، اگر برای اقامت موقت به منظور تحصیل در آلمان درخواست دهید، در کارت ذکر خواهد شد که فقط اجازه تحصیل دارید و نمی توانید کار کنید.

مجوز اقامت موقت آلمان اولین نوع مجوزی است که اکثر خارجیان آن را دریافت می کنند. یکی از الزامات برای اخذ اقامت دائم آلمان، داشتن مجوز اقامت موقت آلمان برای یک دوره معین است. تنها در موارد خاصی می توان از این قانون مستثنا بود.

 دلایل زیادی وجود دارد که یک فرد بخواهد اجازه اقامت موقت آلمان را داشته باشد. در اینجا 3 مورد از رایج ترین آنها را معرفی خواهیم کرد.

اهداف کاری

پیدا کردن یک شغل در آلمان شما را مجاز به اخذ اقامت موقت آلمان می کند. شما می توانید در ابتدا از کشور خودتان اقدام به یافتن کار کنید، یا می توانید یک ویزای جستجوی کار در آلمان، برای رفتن و جستجوی کار در آلمان دریافت کنید. در هر صورت، پس از اینکه یک پیشنهاد شغلی دریافت کردید، می توانید اقامت موقت آلمان را درخواست کنید. شما مجاز به کار قبل از اخذ اقامت آلمان نیستید.

برای اینکه بتوانید با اخذ مجوز اقامت در آلمان کار کنید، الزامات متعددی وجود دارد که باید آنها را فراهم سازید. برخی از آنها شامل داشتن مهارت زبان آلمانی و همچنین اثبات توسط شما و کارفرما که این موقعیت شغلی نمی توانست توسط دیگر شهروندان آلمانی، شهروندان اتحادیه اروپا یا کارگران با اولویت بالاتر پر شود، است. کارگران در اولویت، کسانی هستند که مدت زمان طولانی در آلمان بوده اند. علاوه بر این، باید از آژانس اشتغال فدرال تأییدیه دریافت کنید.

 پس از دریافت تأییدیه و برآورده ساختن سایر الزامات، می توانید درخواست اقامت دهید. مدت زمانی که مجاز به اقامت هستید، با توجه به قرارداد کاری شما تعیین می شود. اگر قرارداد شما فقط 2 سال است، مجوز شما نیز برای 2 سال معتبر خواهد بود. با این حال، تا زمانی که وضعیت اشتغال خود را حفظ کنید، می توانید بنا بر نیاز، این مدت را تمدید کنید. 

اهداف تحصیلی

مجوز اقامت موقت آلمان برای دانشجویانی که  قصد تحصیل در دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا درجات حرفه ای در آلمان دارند، صادر می شود. آنها معمولا اجازه اقامت را به مدت طول برنامه تحصیلی دریافت می کنند. در طول مدت تحصیلات، آنها مجاز به کار  تمام وقت برای 120 روز یا نیمه وقت برای 240 روز هستند. علاوه بر این، آنها می توانند در موقعیت های کاری-تحصیلی کار کنند. با این حال، آنها نمی توانند قرارداد کاری طولانی مدت داشته باشند.

 پس از پایان تحصیلات خود، دانشجویان به منظور یافتن کار در آلمان، مجاز به تمدید مجوز موقت خود برای 18 ماه دیگر می باشند. مقامات آلمانی این اجازه را می دهند زیرا می خواهند مردم تحصیل کرده در داخل کشور بمانند. اگر دانشجویان بتوانند کار پیدا کنند، می توانند برای اخذ مجوز اقامت کاری، درخواست بدهند.

اهداف ازدواج

ازدواج با یک شهروند آلمانی یا فردی که دارای اجازه اقامت دائم در آلمان است، اجازه می دهد تا در کشور آلمان بمانید، اما با این حال به مجوز اقامت نیاز دارید. مجوز اقامت مجرد آلمانی از طریق ازدواج وجود ندارد، اما این به این معنی است که شما فقط اجازه اقامت در کشور به منظور پیوستن به خانواده را خواهید داشت. زوج های هم جنس نیز در آلمان پذیرفته می شوند و پس از ازدواج مجوز اقامت دریافت می کنند.

 الزامات شامل درک صحیح زبان آلمانی در سطح B1 است و سایر الزامات مشابه با سایر موارد اخذ مجوز اقامت هستند که در زیر به ذکر آنها پرداخته ایم. در ابتدا اجازه اقامت موقت خواهد بود، اما پس از گذشت چند مدت از ازدواج (معمولا 2 سال) و زمان صرف شده در آلمان (3 سال)، همسر واجد شرایط دریافت اقامت دائم آلمان می شود. در طول این مدت، همسر می تواند برای اخذ اجازه کار و یا تحصیل، درخواست دهد.

کارت آبی اتحادیه اروپا

کارت آبی اتحادیه اروپا شبیه اجازه اقامت موقت است، اما به یک گروه خاص از افراد تعلق می گیرد و مدت اعتبار بیشتری دارد. کارت آبی اتحادیه اروپا برای اتباع خارجی کشورهای غیر اتحادیه اروپا است که در یک حرفه تخصص بالائی دارند و می خواهند در آلمان کار کنند. کارمند با تخصص بسار بالا به فردی اطلاق می شود که دارای مدرک تحصیلی عالی مانند لیسانس یا مدرک کارشناسی ارشد هستند. کسانی که احتمال بیشتری برای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا دارند، کسانی هستند که پیشینه آنها در فناوری اطلاعات یا STEM  (علم، فناوری، مهندسی، ریاضی) است.

برای اینکه شخصی واجد شرایط اخذ کارت آبی اتحادیه اروپا شود، ابتدا باید شغل مورد نظر خود را در آلمان پیدا کند، که به او اجازه می دهد تا مهارت هایی را که در طول تحصیل کسب کرده را عملی کند. شغل باید در زمینه تحصیلات تکمیلی باشد. علاوه بر این، شغلشان باید به آنها اجازه دهد هر سال حداقل 50,800 یورو دریافت کنند و آنها باید دارای مهارت بالا در زبان آلمانی باشند.

کارت آبی اتحادیه اروپا برای 4سال معتبر است و کسانی که آن را دارند، در صورت حفظ شغل می توانند بلافاصله برای اقامت دائم آلمان در خواست دهند. آنها واجد شرایط دریافت اقامت دائم آلمان پس از 33 ماه هستند، اما اگر آلمانی بلد باشند، می توانند پس از 21 ماه آن را دریافت کنند.

 اگر کارت آبی اتحادیه اروپا دارید، می توانید همسر خود را به آلمان بیاورید. همسر لزوما نیاز به دانستن زبان آلمانی در سطح بالا ندارد و می تواند پس از اینکه اقامت دائم آلمان را دریافت کرد کار کند.

مجوز اقامت دائم آلمان

برای اینکه بتوانید برای هر مدت که می خواهید در آلمان اقامت داشته باشید، باید اقامت دائم آلمان را اخذ کنید. با مجوز اقامت دائم آلمان می توانید در آلمان کار کنید و همچنین در هر زمانی که بخواهید به داخل و یا خارج از کشور سفر کنید.

این مجوز بیشتر به افرادی داده می شود که مجوز اقامت موقت چند ساله داشته اند یا کسانی که کارت آبی اتحادیه اروپا را دارند. آنها باید ثابت کنند که حداقل 5 سال کار کرده اند، کار آنها توسط آژانس استخدامی فدرال تایید شده است و مالیات و کمک های لازم را به دولت پرداخت کرده اند. علاوه بر این، نیاز به مهارت زبان آلمانی سختگیرانه تر است، بنابراین باید آلمانی را در سطح پیشرفته تر بدانید.

 اگر مجوز اقامت دائم آلمان دارید، فرزندان و همسرتان مجاز به پیوستن به شما هستند. آنها ابتدا اجازه اقامت موقت آلمان خواهند گرفت و پس از چند سال می توانند مجوز دائمی دریافت کنند.

الزامات اخذ اقامت دائم آلمان

برای دریافت هر گونه مجوز اقامت نیاز به فراهم کردن مدارک ذیل دارید. اکثر آنها یکسان هستند، مانند:

·         داشتن یک پاسپورت معتبر از یک کشور دیگر

·         نداشتن سابقه جنایی

·         داشتن مهارت زبان آلمانی حداقل در سطح B1

·         داشتن بیمه درمانی آلمان

·         انجام یک سری از آزمایشات که ثابت می کند شما سلامت لازم برای کار و / یا تحصیل را دارید

·         توانائی مالی داشته باشید و بتوانید از خود و خانواده تان حمایت کنید

·         اگر در آلمان کار می کنید، باید از کارفرمای خود نامه شغلی همراه با توضیحات شغلی داشته باشید

·         اگر قصد دارید در آلمان تحصیل کنید، لازم است اثبات کنید که در یکی از دانشگاههای آلمان پذیرفته شده اید

·         اگر قصد دارید که به همسر خود در آلمان بپیوندید، باید گواهی ازدواج داشته باشید

اگر تمام این اسناد را دارید و الزامات را برآورده سازید، می توانید پروسه درخواست خود را آغاز کنید.

 

آلمان هیچ گونه برنامه مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به تصویب رسیده توسط پارلمان این کشور  ندارد، با این حال اگر فردی برای مثال در برنامه اقامت کشور پرتغال شرکت کند و پس از 5 سال تابعیت و پاسپورت این کشور را بدست آورد، با شهروندی اتحادیه اروپا می تواند در هر نقطه از اتحادیه اروپا از جمله آلمان زندگی کند.

 

 

برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های اخذ اقامت اروپا یا پاسپورت دوم با مشاوران کنکاش تماس حاصل فرمایید.