آب و هوای کشور اسپانیا

آب و هوای کشور اسپانیا

اسپانیا بزرگترین بخش از شبه جزیره ایبری در جنوب غربی اروپا است. اسپانیا از شمال با فرانسه و آندورا و از غرب با پرتغال هم مرز است. مساحت اسپانیا 504,782 کیلومتر مربع و جمعیت آن بیش از 41 میلیون نفر است. در اول ژانویه 1986 اسپانیا عضو اتحادیه اروپا شد.

واحد رسمی ارز اسپانیا یورو است. اسپانیا یکی از پیشرفته ترین اقتصادهای جهان است.

آب و هوای اسپانیا به خاطر اختلاف در ارتفاع و عرض جغرافیایی در مناطق مختلف متفاوت است. اسپانیا تحت تاثیر 4 منطقه آب و هوایی قرار دارد: معتدل، نیمه گرمسیری، گرمسیری و کوهستانی.

در قسمت شمالی اسپانیا، در ساحل اقیانوس اطلس (استان گالیسیا)، آب و هوا معتدل اقیانوسی است. در این منطقه زمستان نسبتا ملایم و بسیار مرطوب است. معمولا دمای روز حدود 13 درجه سانتی گراد است و گاهی اوقات پایین تر نیز می رود.

بارش برف در این منطقه از اسپانیا در برخی ماه های سال بعید نیست. تابستان ها خنک و دمای روز معمولا حدود 22 درجه سانتیگراد است. به خاطر نزدیکی به اقیانوس اطلس، معمولا آب و هوا در گالیسیا ملایم است.

نوسان دما در طول سال نسبتا کم است و از ژانویه تا جولای در حدود 9 تا 10 درجه سانتی گراد نوسان دارد. همین موضوع باعث می شود آب و هوا بسیار خوب و قابل تحمل باشد.

بزرگترین بخش اسپانیا آب و هوای نیمه گرمسیری دارد: نیمه گرمسیری قاره ای و نیمه گرمسیری مدیترانه ای.

آب و هوای نیمه گرمسیری قاره ای بخش مرکزی اسپانیا را تشکیل می دهد. از ویژگی های متمایز این آب و هوا تفاوت زیاد بین دمای هوای تابستان و زمستان است.

مادرید یکی از آفتابی ترین شهرهای اروپا است

مادرید (پایتخت اسپانیا) تحت تأثیر این آب و هوا قرار دارد. این شهر یکی از آفتابی ترین شهرهای اروپا است.

زمستان های سرد و خشک با درجه حرارت بین 0 تا 10 درجه سانتیگراد، و گاهی کمتر از صفر، از خصوصیات آب و هوای مناطق نیمه گرمسیری قاره ای است. گاهی اوقات می توان شاهد بارش شدید برف و طوفان بود.

زمستان در این منطقه نسبتا کوتاه است اما تابستان نسبتا طولانی است و از ماه می تا اکتبر ادامه دارد. دمای روز معمولا بیش از 30 درجه سانتی گراد است و به ندرت به بیش از 40 درجه سانتی گراد می رسد.

داغ ترین ماه ها جولای و آگوست هستند. در این بخش از سال، مردم ترجیح می دهند در سایه تردد داشتته باشند.

نوع آب و هوای نیمه گرمسیری دیگری که در سرزمین اسپانیا وجود دارد، مدیترانه ای است. به لطف این آب و هوا، اسپانیا دومین کشور پر بازدید در جهان است.

از خصوصیات آب و هوای گرمسیری مدیترانه ای تابستان های طولانی، خشک و گرم و زمستان های کوتاه و ملایم است. سردترین ماه سال ژانویه با دمای متوسط بین 10 (شمال اسپانیا) تا 15 درجه سانتی گراد (اندلس) است.

در بعضی از روزهای زمستانی دمای روزانه در اندلس ممکن است حتی در ماه ژانویه به 20 تا 25 درجه سانتی گراد برسد.

در ماه های جولای و آگوست درجه حرارت متوسط 28 درجه سانتی گراد است، اما گاهی اوقات ممکن است به 40 تا 45 درجه سانتی گراد برسد. 

بهار و پاییز در ساحل دریای مدیترانه گرم است و این زمان شاید بهترین زمان از سال برای گردشگری باشد.

 

 

 

برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های اخذ اقامت اروپا با مشاوران کنکاش تماس حاصل فرمایید.